İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın 11 Milyon Liralık Vurgun Oyunu İddiası

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın 1999 depreminde Dünya Bankası kredili deprem konutları ihalesinde 11 milyon lirayı yeni bir şirket kurarak aktardığı iddia edildi.

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın 11 Milyon Liralık Vurgun Oyunu İddiası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına karşın, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın, MHP Gümüşhane Eski Milletvekili şimdi ki, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'a ihale verdiği ve 11 milyonluk vurgun yaptığı ve yargılandığı iddia edildi.  

İKİ AYRI FİRMAYLA İHALEYE GİRDİ

Sabah Gazetesi ve Yani Şafak Gazetesi'nden alınan bilgilere göre; 18 Nisan 1999 seçimlerinde Gümüşhane milletvekili olarak MHP'den Meclis'e giren ve Ankara'da inşaat sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Bedri Yaşar, 17 Ağustos depreminden sonra  geçici konut ihalesine girdi. Bedri Yaşar ismi ilk kez resmi adı "Deprem bölgesinde yer alan Körfez (Kocaeli) 1. ve 2. Bölge'de yaptırılacak prefabrik konutlara ait altyapı inşaatı" ihalesine iki ayrı firmayla katılmasıyla gündeme gelmişti.  

DEVLET BAHÇELİ KESİN DİLLE UYARDI

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına karşın, 1.5 trilyon bütçeli bu ihaleleri alan Yaşar, hemen ardından, Dünya Bankası kredisiyle yaptırılan kalıcı konut ihalesine girerek İzmit'te 476 ve Adapazarı'nda 546 kalıcı konutun yapımını yüklendi.  

PARAYI ALABİLMEK İÇİN YENİ ŞİRKET KURDU

Kalıcı deprem komutlarını alan diğer firmalar, yapım işini tamamlayıp işi kura aşamasına getirirken, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın üstlendiği ve 31 Temmuz da bitirmeyi taahhüt ettiği konutların ancak yüzde 65'i tamamlayabildi. Yaşar bu arada piyasaya olan borçlarını ödemekte sıkıntıya girdi. Piyasalara olan borcu nedeniyle Ankara ve Niğde mahkemelerinde yürütülen davalardan trilyonluk hacizler geldi. Bunun üzerine şirketin Toplu Konut İdaresi'ndeki 11 milyon liralık istihkakına konulmasının önüne geçebilmek için yine Yaşar'ın çalışanları ve yakınları tarafından kurulan Ankara Beton AŞ'ye temlik yapıldı. Bu sayede 11 milyon liralık istihkak alacaklı şirketler yerine, Ankara Beton AŞ'ye kaydırıldı.  

KRİZDEN ETKİLENDİM

Temlik uygulamasını doğrulayan Toplu Konut İdaresi yetkilileri, istihkakların noter aracıyla temlik edilen Ankara Beton AŞ'nin muhasebesine hakediş takvimi çerçevesinde verildiğini bildirdiler. Bedri Yaşar'ın o dönemlerde Ankara'daki gayri menkullerini satışa çıkardığı iddia edilmişti. Bedri Yaşar, inşaatların yüzde 65'nin tamamlandığını, hakedişin temlik yoluyla Ankara Beton AŞ'ye kaldırıldığını doğruladı. Ancak bunun bir para kaçırma olayı olmadığını savunan Yaşar, yaşanan ekonomik krizin en çok istihdamı bulunan inşaat sektörünü etkilediğini ve yaşanan krizden etkilendiğini söyledi.  

BAHÇELİ ONLARI İZLETMİŞ

Üst düzey bir MHP kurmayı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve İller Bankası'ndaki usulsüz ihalelerden haberdar olduğu ve bunun için, Ülkü Ocakları'ndan bazı kişileri müteahhit kılığında ihaleye sokarak takip ettirdiğini söyledi. Aynı yetkili, son MHP kurultayında bir çok MKYK üyesinin Bahçeli tarafından tasfiye edilmesini de bu ihalelere bağladı.  

GÖZALTINA ALINDI

Gözaltına alınan müteahhit kökenli sanıkların verdiği bilgiler soruşturmanın farklı bir kulvara kaymasına neden oldu. MHP lideri Bahçeli'nin MHP teşkilat ve milletvekillerine yönelik "Deprem ihalelerine katılanı yakarım" uyarısına rağmen, iki MHP milletvekilinin deprem ihalesi aldıkları belirlendi. MHP Eskişehir Milletvekili Süleyman Sazak'ın ortağı olduğu Yüksel Proje ve İnşaat ile Gümüşhane Milletvekili Bedri Yaşar'ın ortağı olduğu Evren İnşaat'ın depremden ihale aldıkları tespit edildi.  

VURGUN OPERASYONU'NDA TUTUKLAMA

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban, "Vurgun Operasyonu"kapsamında tutuklandı. 

Kaynaklar: Sabah, Yeni Şafak 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER