Türkiye ekonomisinde Eylül ayında cari denge 2,97 milyar dolar açık verdi

TCMB verilerine göre, 12 aylık cari açık da 39,2 milyar dolar oldu. Böylelikle yıllık cari açık 4 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Türkiye ekonomisinde Eylül ayında cari denge 2,97 milyar dolar açık verdi

TCMB'nin değerlendirmesine göre, Eylül ayı cari denge üzerinde, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6,97 milyar dolar artarak 8,1 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.

Çekirdek göstergelerde fazla Eylül'de de devam etti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 6,7 milyar dolar fazla vermişken, bu ay 6,8 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,32 milyar dolar artarak 6,1 milyar dolara yükseldi. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 743 milyon dolar artarak 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Resmi rezervler geriledi

TCMB verilerine göre, Eylül'de doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 488 milyon dolar olarak kaydedildi.

Portföy yatırımları 3,4 milyar dolar tutarında net çıkış kaydetti.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 522 milyon doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 115 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.

Resmi rezervlerde bu ay 1,66 milyar dolar düşüş görüldü.

Revizyon sonrası net hata noksan görünümü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) revizyonu net hata noksan verilerine de yansıdı.

Net hata noksan girişi Eylül'de 2,6 milyar dolar oldu. Ocak-Eylül döneminde net hata noksan girişi ise 24,94 milyar dolarda kaldı.

Kaynak: Bloomberg HT

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.