Suudi Arabistan TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan'ın TCMB'ye 5 milyar dolarlık mevduat girişi üzerine görüşmelerde son aşamaya gelindiği belirtiliyor.

Suudi Arabistan TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın 5 milyar dolar mevduat yatırımı üzerinde görüşmeler sürdürdüğü açıklandı.

Reuters'ın haberine göre, Suudi Arabistan Maliye Bakanı sözcüsü salı günü yaptığı açıklamada Riyad-Ankara yönetimlerinin mevduat yatırma işlemleri üzerine görüşmeler yaptığını doğruladı.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) 5 milyar dolarlık mevduat girişi yapma konusunda son aşamaya gelindiği bilgisi yer aldı.

Türkiye'nin, Suudi Arabistan'dan 20 milyar dolar finansman sağlamak için Riyad yönetimi yetkilileriyle görüştüğü iddia edilmişti.

Türkiye Hazine Bakanlığından bir yetkilinin doğruladığı Middle East Eye haberinde, söz konusu para girişi için taraflar arasında teknik düzeyde temasın sürdüğü ifade edilmişti.

Bu kapsamda Suudi Arabistan'ın ilk etap için Türkiye'ye yaklaşık olarak 10 milyar dolar aktarması bekleniyordu.

Suudi Arabistan Veliahtı Prens Muhammed bin Selman, haziran ayında Türkiye'ye bir ziyarette bulunmuştu.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde, taraflar karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanlarını, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin kolaylaştırılmasını ve önündeki zorlukların üstesinden gelinmesini, yatırım fırsatlarının araştırılması ve çeşitli alanlarda somut ortaklıklara dönüştürülmesi için iki ülkenin kamu ve özel sektöründeki iletişimin artırılmasını ele almıştı.

Kaynak: Mepa News

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.