Samsun OMV, Bilgin Enerji’ye Satılmasındaki Tüm İşlemler Bitti

OMV Samsun Elektrik Üretim tesisini, Bilgin Enerji’ye sattı. Anlaşma Türkiye Rekabet Kurumu ve ilgili diğer kurumların onaylamasıyla şirket resmen Bilgin Enerji’ye geçmiş oldu. Avusturya merkezli petrol ve doğalgaz şirketi OMV, Samsun’daki Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip.

Samsun OMV, Bilgin Enerji’ye Satılmasındaki Tüm İşlemler Bitti

 

Samsun’da 2013 yılında doğalgaz çevrim santrali olarak faaliyet gösteren Avusturyalı enerji sektörü devi OMV, 5 yıl sonra Samsun’da ki santrali Bilgin Enerji’ye sattı.

Bilgin Enerji, Viyana merkezli uluslararası petrol ve gaz şirketi OMV’den, OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi satın almak için 2018 yılı içeresinde anlaşmaya vardı.

Anlaşma Türkiye Rekabet Kurumu ve ilgili diğer kurumların onaylamasıyla bugün itibariyle şirket resmen Bilgin Enerji’ye geçmiş oldu.

 

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 3’ÜNÜ KARŞILIYOR

OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş, Samsun’da inşa ettiği 896.69 MWm / 886.92 MWe lisans kapasitesine sahip doğal gaz kombine çevrim santralini 2013’te işletmeye almıştı. Böylece santral, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık %3’ünü karşılama kapasitesine sahip.

 

KAPASİTEYİ ARTIRACAĞIZ

Bilgin Enerji İcra Kurulu Başkanı Tolga Bilgin “Türkiye’nin en esnek ve verimli doğal gaz santrallerinden birine sahip bu şirketin satın alınması ile birlikte kurulu gücümüzü 1760 MW’a çıkartarak pazar payımızı artırmayı ve yenilenebilir enerji üretim portföyümüzü daha dengeli ve esnek bir hale getirmeyi planlıyoruz. Ülkemiz ekonomisinin gücüne ve geleceğine olan inancımız satın alma kararımızda etkili oldu” dedi.

 

OMV, TÜRKİYE’DEN ÇIKMIYOR

OMV'den yapılan açıklamada ise Samsun’da ki doğalgaz çevrim santralini satışını gerçekleştirse de Türkiye'deki enerji satış ve enerji ticareti faaliyetlerinin devam edeceği ifade edildi. Santralin 2015 yılından bu yana satışı gündemdeydi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER