Nebati: Yüzde 61 enflasyon problem ama ekonomiyi faiz kıskacından çıkardık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bursa İş Dünyası Buluşması'nda konuştu.

Nebati: Yüzde 61 enflasyon problem ama ekonomiyi faiz kıskacından çıkardık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Dünyanın birçok ülkesi enflasyonla karşı karşıya ve mücadele araçlarını da kullanma noktasında ağır davranarak çözüm üretmeye çalışıyor.

Ülkemiz toplumumuzun her kesimine dokunan desteklerimiz ve insanlarımız ile firmalarımızın özverili çalışmalarıyla yüzde 11 büyümüştür.

2021'deki olumsuz ticari koşullara rağmen ihracatımızı 225 milyar dolara çıkardık. 2021'de turizmde Türkiye'de başarılı geçmiştir. Türkiye turizmde pek çok rakibini geride bırakmıştır. Cari işlemler dengesinde kayda değer bir iyileşme yaşanmıştır.

Enerji ve emtialarındaki artış ülkeler üzerindeki enflasyonist baskı daha da artmıştır. 

Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek ve fiyat istikrarını sağlamak için kararlı adımlar atmaktayız.

Enflasyon şu an yüzde 61. Problem mi? Problem ama ekonomiyi faiz kıskacından da çıkardık. Şu anda hiçbir yatırımcı, girişimci enflasyonun üzerinde faiz kullanmıyor.

Yıl sonunda enflasyonun makul bir seviyeye geleceğini hep birlikte göreceğiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 2 ay Önce

Ekonomide gidişat ortada enflasyon ortada pahalılık ortada hergün zam geliyor seçim yapılması için artık ne bekleniyor bir an önce seçim yapılmalı oturduğunuz koltuk size babanızdan mı kaldı neyi bu kadar gurur yapıyorsunuz seçimle geldiniz seçimle gideceksiniz bu millet rahat yüzü göremeyecekmi 20 yıldır bedava yaşadınız şöför esnafı bakkal market esnafı sanayi esnafı bu milletin çektiği sıkıntılara neden karşılıksız kalıyorsunuz bu millet ne yaptı size Allah sizi ıslah etsin size söylenecek kelime yok artık

SIRADAKİ HABER