Ladik'te yabani otla mücadele

SAMSUN (AA) - Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, yabancı otla mücadele konusunda çiftçileri uyardı.Demir, buğday ve arpa gibi hububat ekili arazideki yabancı otların verim kaybı yanında, ürün ve kalitesinin düşmesi ile tohumluk değeri...

Ladik'te yabani otla mücadele

SAMSUN (AA) - Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, yabancı otla mücadele konusunda çiftçileri uyardı.

Demir, buğday ve arpa gibi hububat ekili arazideki yabancı otların verim kaybı yanında, ürün ve kalitesinin düşmesi ile tohumluk değeri gibi dolaylı zararlarının da bulunduğuna işaret etti.

Yabancı otla yapılacak ilaçlı mücadelenin önemli olduğunu söyleyen Demir, "Arpa ve buğday ekili arazideki yabancı ot yüzde 30'a kadar ürün verim kaybına neden olduğu gibi, kalitenin düşmesine de sebebiyet verir. Bunun içindir ki çiftçilerimiz buğdaylar 15-20 santimetre boyunu geçmeden yine hava sıcaklığının 8-10 derece arası olduğu rüzgarsız ve yağışsız havada ilaçlama yapmalıdır." diye konuştu.

Çiftçilerin ilaçlı mücadele yapmadan önce ilaç kutuları üzerindeki kullanma kılavuzunu iyice okumalarını, gereksiz ilaç kullanmamalarını söyleyen Demir, zirai mücadele dolayısıyla arıcı ve hayvan yetiştiricilerinin de tedbirli olması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE