Krizi Fırsata Çevirerek Ev Sahibi Olmak

Birkaç aydan beri kur üzerinden görülen dış müdahale, bazı sektörleri de olumsuz etkilemeye başladı.

Krizi Fırsata Çevirerek Ev Sahibi Olmak

10 yıldan beri artan konut satışlarının, son dönemde gerilemeye başlaması ile beraber bir takım önlemler alınmaya başladı. Bu noktada özellikle dar ve orta gelirli kişilere yönelik olarak değişik kampanyaların, hükümet öncülüğünde başlatılması, krizin etkilerini minimize etme anlamında çok büyük bir öneme sahip. Konutta düşük faiz uygulamasına geçilmesi ile beraber, canlanmanın kısa sürede görüleceğini söylemek mümkün. Böylelikle krizi fırsata çevirme ve konut satın almak oldukça kolay olacak.

Kriz Döneminde Konut Satın Almak

Kriz döneminde bir satılık daire almanın sunmuş olduğu avantajlar çok fazladır. Mevcut fırsatları şöyledir;

  • Kriz döneminde piyasanın durgun olması son derece normaldir. Birçok kişi, ekonomik anlamda önünü göremediği için ihtiyatlı bir biçimde hareket eder. Bu durum her sektörü etkilediği gibi konut alım ve satım işlemlerini de etkilemektedir. Özellikle konutların satılmaması, fiyatların aşağıya düşmesini sağlar. Böylelikle çok daha uygun bir fiyat üzerinden ev satın almak mümkün değildir.

  • Krizin yaşandığı anlarda elinde çok fazla boş daire olan büyük firmalar, bu evleri elden çıkarmak için çok değişik kampanyalar düzenlerler. Bu kampanyalar genellikle belli bir miktar peşinat ve taksit ilkesine dayanır. Bunun yanı sıra zaman zaman arama ödemeler de olabilir. Bu şekilde çok fazla para harcamadan ev sahibi olmak kolay olacaktır.

  • Durgunluğu ortadan kaldırmanın en önemli yollarından birisi faizlerin aşağıya çekilmesidir. Çünkü birçok insan nakit sahibi olmadığı için bankadan çekeceği kredi ile ev sahibi olmak ister. Bankalar da bundan dolayı faiz konusunda bir takım indirimlere giderler. Mevcut indirimler, piyasaya tam anlamı ile bir canlılık getirir.

  • Şahısların sattığı evler, krizi fırsata çevirme konusunda elinizin güçlenmesini sağlar. Kolay kolay alıcı bulamayan kişiler, mecburen de olsa fiyatları aşağıya çekerler. Bunun yanı sıra pazarlık payı olduğu için kafanızdan geçen fiyata göre bir ev satın almanız hiç de zor olmayacaktır.

Konut Alırken Dikkat Edilecekler

Krizi fırsata çevirme konusunda hareket eden kişiler, ev fiyatlarının düşmüş olduğu bu ortamda güzel bir semt üzerinden seçim yapabilirler. Her semtin değişik özellikleri söz konusudur. Huzurlu ve güvenlik açısından sorun çıkarmayan semtlere yönelmek en iyisidir. Bu şekilde rahat bir yaşam sahibi olabilirsiniz. Eski olarak tabir edilen ve yalıtımsız olan evlerden uzak durulmalıdır. Çünkü yalıtım, birçok sorunu kökten çözen bir uygulamadır. Eğer evde bir ısı yalıtımı varsa, bu konut kışın çok daha iyi bir biçimde ısınabilir. Yaz aylarında ise ev çok serin olur. Böylelikle maddi anlamda masraflar da azalacaktır. Güney cephesi tercihi yapmak ise bir dikkat edilecek husustur.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER