Elektriği yüzde 62 daha ucuza kullanabilirsiniz

Elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 125'lik zamın ardından vatandaşlar gelen faturalara isyan etti. Peki daha az elektrik faturası için hangi yöntemlere başvurulabilir? Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor? Kademeli elektrik faturası nedir? Gece tarifesi nedir, kaçta başlar, kaçta biter? Elektrik hangi saatlerde daha ucuz?

Elektriği yüzde 62 daha ucuza kullanabilirsiniz

Elektrik faturalarına gelen yüzde 125'lik zamın ardından vatandaşlar faturalarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak isyan ediyor. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle gelen elektrik zamının ardından insanlar daha ucuz elektrik kullanmanın yollarını aramaya başladı. Yüzde 62 oranda elektrik faturasını düşürmenin yollarını arıyorsanız Gerçek Taraf internet haber gazetesinin haberini okumaya devam edebilirsiniz.
 
 KADEMELİ FATURA TARİFESİ NEDİR, NASIL OLACAK?
1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla uygulamaya konulan kademeli tarife uygulaması ile evinde elektriği az tüketen vatandaşlar daha az fatura ödeyecekler.
Örneğin, 1. kademe altında elektrik tüketenler 'bir lira'lık birim maliyetinin yüzde 10 altında fatura öderken, 150 -200 kW arasında tüketim yapanlar ilave kW için birim başına '1 lira', 200-250 kW arası tüketim yapanlar ilave kW başına '1 lira 10 kuruş', 250 kW üzeri tüketim yapanlar ise ilave kW başına '1 lira 20 kuruş' ödeyecekler. Böylece 1. kademe tüketimden bütün vatandaşlar 'düşük ücretten' yararlanırken, zamlı tarifeyi sadece ilave tüketim yapanlar ödeyecek. 
Böylece düşük enerji tüketimi teşvik edilecek ve dar gelirli vatandaşın faturası hafifleyecek. Ayrıca 'devlet sübvansiyonunu gerektirmeyecek' düzeyde bir ortalama fiyat oluşacak. Kademe fiyatları, EPDK tarafından elektrik üretici şirketlerle görüşmeler sonucu belirlenecek. Uygulama, 'tüketim miktarına göre' hesaplanacak ve konutlar için geçerli olacak. Kademeli tarife halen sanayi için uygulanıyor. Yeni tarife, başvuruya gerek olmaksızın otomatik olarak devreye girecek.

ELEKTRİĞE YÜZDE 62 DAHA AZ ÖDEMİN YOLLARI
Tüm Türkiye'de gece tarifesi 22.00'den sabah 06.00'ya kadar sürer. Bu süre zarfında elektrik birim fiyatı gündüze göre %62 daha ucuzdur.

06.00-17.00 saatleri arası gündüz tarifesi olarak belirlenir ve fiyat tarifesi standarttır.

17.00-22.00 saatlerine denk gelen Puant zaman aralığında, birim fiyat en yüksektir; çünkü herkesin evde tüketim yaptığı zamana denk gelir.

FATURADAKİ GÜNDÜZ, GECE VE PUANT TARİFESİ
Elektrik faturaları üzerinde gündüz, puant ve gece tüketimleri ayrı ayrı gösterilir. Serbest tüketici elektrik piyasasında fiyatlandırmalar genellikle tek zamanlı birim fiyat üzerinden yapılıyor olsa da özellikle de yüksek tüketimli tüketicilerin elektrik birim fiyatları belirlenirken puant saatlerdeki elektrik tüketimi dikkate alınır. Elektrik faturası puant değeri ne kadar yüksek olursa serbest tüketiciye (ya da üç zamanlı tarife kullanan tüketiciye) uygulanacak birim fiyat o kadar yüksek olur. Puant saatlerdeki elektrik tüketimi düşük olursa da serbest tüketiciler için tedarikçiler tarafından uygulanacak elektrik birim fiyatı aynı oranda düşük olur.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2022, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER