Dolar ve Euro ile İşyeri, Ev Kiralayanlar Yandı

Dolar ve eurodaki yükselişin neden olduğu ekonomik kayıpların telafi edilmesi için atılan adımlardan biri de, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alışveriş merkezlerinde (AVM) kira sözleşmelerinin Türk Lirası üzerinden yapılması oldu.

Dolar ve Euro ile İşyeri, Ev Kiralayanlar Yandı

 

Kararın ardından bu kurala uymayanların tespiti için başlatılacak denetimlerde, sözkonusu kurum ve kişilere 52 bin 600 TL’ye kadar para cezası kesilebilecek.

Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen, 17 Eylül tarihli köşe yazısında Türkiye’de yerleşik şirketlerin kendi aralarında düzenledikleri bazı sözleşmeleri TL üzerinden yapması zorunluluğu bulunduğunu hatırlattıktan sonra, cezada üst sınırın 52 bin 600 TL olduğunu, alt sınırın ise 6 bin 300 TL’de kaldığını belirtti.

Cezaya gecikme zammı uygulanacağını da dile getiren Türkmen, aynı suçun iki kez işlenmesi halinde ise cezaların iki katına çıkarılacağı uyarısında bulundu.

Denetimlerin 30 gün içerisinde başlayacağını ifade eden Türkmen, idari para cezasına karar verme yetkisinin Cumhuriyet Savcısı'na ait olduğunu hatırlattı ve ceza ile ilgili prosedürü şöyle anlattı:

“Buna göre; Cumhuriyet Savcısı'nın cezaya hükmedebilmesi için, 1567 sayılı Kanun'a aykırılığın bir tutanağa, sonrasında da bir rapora bağlanması gerekmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı en pratik olarak; vergi dairesi çalışanlarına bu konuda tespitler yaptırıp, daha sonra bu tespitleri rapora bağlayacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Mali Sektör ile İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürlüğü, söz konusu kabahat eylemi ve suçuna ilişkin raporlar ile beraber, suçun işlendiği Cumhuriyet Baş Savcılığı İdari Yaptırım Bürosu'na konuyu ihbar edecektir.

Savcılığın, “İdari Para Cezası Verme Kararı'' üzerine kararın tebliğinden itibaren 15 günlük yasal süre içerisinde Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz edilebilir. Yükümlülüğe aykırı hareket etmek nedeniyle kabahat suçu ve idari para cezası kesinleşen kişi ve kurumlara, söz konusu idari para cezaları vergi daireleri tarafından tebliğ edilecek ve tahsili yoluna gidilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER