Bitcoin ve kripto paralarda sert düşüş

Bitcoin Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Kripto varlık piyasasında hafta sonu yaşanan sert satış dalgası yeni haftanın ilk işlemlerinde de etkili oluyor.

Bitcoin ve kripto paralarda sert düşüş

Bitcoin 24 bin dolara kadar geriledi ve Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi test etti. Bitcoin ile birlikte kripto varlık piyasasının diğer önemli para birimlerinde de sert düşüşler yaşandı.

Ethereum'da son 7 günde kayıp yüzde 30'a ulaştı. Haftanın ilk işlemlerinde Ethereum 1300 dolarlara kadar geriledi. Binance Coin, Cardano ve Solana'da yüzde 18'lik kayıp izlendi.

Riskli varlıklarla son dönemde korelasyonu artan kripto varlık piyasası ABD'de soğumayan enflasyonun daha agresif bir sıkılaşmaya yol açacağı beklentileriyle gerileme kaydetti.

ABD’de tahminleri aşan enflasyon rakamları sonrası para piyasalarında Fed’in önümüzdeki 3 toplantıda 50’şer baz puan faiz artırımı fiyatlanıyor.

Ülkede enflasyon Mayıs’ta yıllık yüzde 8,6’ya yükseldi. Aylık yükseliş yüzde 1 ile tahminleri aştı. Çekirdek enflasyon da tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Kaynak: Bloomberg HT

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER