Ehliyet Sınavı saat kaçta yapılacak? Sonuçlar, İşte giriş belgesi sorgulama ekranı

Ehliyet sınavı bugün yapılacak. Sınava girecek adaylar Ehliyet sınavının saat kaçta yapılacağını merak ediyor. MEB tarafından yapılan sınavları yılda 5 kez düzenleniyor. Peki Ehliyet sınavı saat kaçta başlayacak? İşte sınav öncesi gerekli bilgiler ve sınav giriş belgesi sorgulama ekranı sonuçlar sorular

Ehliyet Sınavı saat kaçta yapılacak? Sonuçlar, İşte giriş belgesi sorgulama ekranı

 

MEB tarafından düzenlenen ve yılda 5 kez yapılan ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? Ehliyet sınavına girecek adaylarda aranan şartlar ne? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygulanan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) yılda 5 kez yapılıyor. 

2017 yılının ilk MTSKS sınavı 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilmişti.  MTSKS 2017-2 Sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde saat 14.00'da yapılacak. Adaylar ehliyet sınavı giriş belgelerini e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilecekler. 

 

SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EHLİYET SINAV TAKVİMİ

2017/MTSKS-2 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)
2017/MTSKS-3 29 TEMMUZ 2017( saat 14.00)
2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)
2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017(saat 14.00)

 

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR
- B ve G ehliyet sınıfları için 18 yaşını bitirmiş olmak.
- A1, A2, F ve H ehliyet sınıfları için 17 yaşını bitirmiş olmak.
- A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H ehliyet sınıfları için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
- C, D ve E ehliyet sınıfları için 22 yalını doldurmuş olmak.
- Sabıka kaydının olmadığına dair dilekçeyi kurs müdürlüğüne teslim etmek.
- Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
- ‘Sürücü olur’ sağlık raporunu almış olmak.
- Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafı Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

 

 

İSTEYENE OTOMATİK ARAÇ DA OLACAK
İlk dört sınav hakkını manuel vitesli sertifika sınıfı aracında kullanan kursiyer, istemesi halinde aynı sınıfın otomatik şanzımanlı sertifikasını almak üzere direksiyon eğitiminde ve ikinci dört sınav hakkında otomatik şanzımanlı araç kullanabilecek.

Üniversite ve yüksekokullar ile lise ve dengi okullarda zorunlu trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği derslerinden başarılı olduklarını belgeleyenler, belgelendirdikleri derslerden; İlk Yardım Yönetmeliği gereğince ilk yardımcı sertifikasına sahip kişiler ilk yardım dersinden istemeleri hâlinde eğitime tabi tutulmayacaklar sadece sınavlara girercekler.
Sürücü belgelerinin iki ay süre ile geri alınması sonucu eğitime alınacak sürücüler, bu iki aylık süre içinde özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarında teorik derslerin tamamına devam edecekler. Bu kursa devam edenlere kurs müdürlüğünce belirtilen eğitimi aldıklarına dair belge verilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER