DUT AĞACI

Değerli okuyucular, ilkadım sakinlerinin bildiği üzre, pazar mahallesi müftü caddesi üzerinde Büyük şehir belediyesinin yapmış olduğu bir asfalt çalışması var.
     İki konuya değineceğim, birincisi; büyük şehir belediyesinin yapmış olduğu yeraltı otoparkından sonra, müftü caddesinin eğimi kontrol edilmiş, olası ters bir durum yaşanmaması adına cadde biraz alçaltılmış, haliyle asfalt yenilenmesi zorunlu hal almıştır. Buraya kadar herşey normal. Normal olmayan durum, çalışmaları yapan büyük şehir belediyesinden çok Malesef ilkadım belediyesinin reklam dolu paylaşımları. İki tane metal tabela yerleştirip sosyal medya hesaplarında prestij cadde çalışmalarımız diye paylaşım yapmaları traji komik bir hadise, sizce de öyle değil mi?
     Ufak tefek arızaları, asfalt yamalarını, kaldırım, taş parke onarımlarını bile yapmaktan aciz bir belediye prestij cadde çalışması yapıyor. Birde paylaşımlarında mahalle sakinlerinin isteği talebi üzerine diyor. Edep yahu, ayıptır ayıp. Düpedüz yalancılık bu. Siz değerli okuyucuların taktirine bırakıyorum, gelelim ikinci konuya.
      Yine pazar mahalle müftü cadde üzerinde ki çok ince refüj üzerinde olan dut ağacına. 2019 yılı sonlarına doğru cadde üzerinde ikamet eden mahalle sakinlerinin isteği ve talebi üzerine, meyve vermeyen gölgesinden fayda edilenemeyen fakat yazın doğası gereği aşırı sineklenme yapan bu ağacın kesilmesi için ilkadım belediyesi park bahçeler müdürlüğüne gerekli başvuruları yaptım. Sonrasında kesmek yerine budayabileceklerini, kestikleri taktirde basın yoluyla eleştiri alabileceklerini söylediler. Bizde budanmasına razı gelmek zorunda kaldık. İşin entrasan tarafı, park bahçeler müdürlüğü tarafından bize verilen akıl. Kimse görmeden geceleri dut ağacının dibine çamaşır suyu ve tuz ruhu dökerek ağacı kurutup öldürebileceğimiz gerçeği oldu. Tabii ki böyle bir şey yapmadık. Aradan üç yıl geçti mahalle sakinlerinin isteği üzerine yine park bahçeler den ağacın kesilmesini talep ettim. Mubis bilgi sisteminde kayıtları mevcuttur. Olumsuz yanıt aldım. Bunun üzerine cadde üzerinde oturan mahalle sakinleri imza toplayarak belediyenin yolunu tuttular. Park bahçeler müdürü Alaaddin Er imzalara muhtarın imza ve mühürü olan bir dilekçe ilave ederek tekrar getirmelerini istemiş. Sanki benim daha önceki talebim şahsi bir şey miş gibi. Neyse bir dilekçe yazarak park bahçeler müdürlüğüne gidip ziraat mühendisi arkadaşa dilekçemizi ve ekte imzaları ilettik. Bir kaç gün geçmesine rağmen bir işlem göremeyince müdür Alaaddin beyi aradım. Aldığım cevap oldukça entrasan ve saçmaydı.
     Dilekçeyi işleme koydukların da kesme kararı aldıklarını lakin sonrasında emekli bir mahalle Sakinin ağacı kestikleri taktirde kendisini savcılığına şikayet edeceğini söylemiş, sayın müdür de ben nasıl keseyim, keseyim de savcıya ifade mi vereyim, sen olsan ne yapardın gibi alakası olmayan cevaplar aldım. İşin daha enterasan boyutu bütün cadde sakinlerin talebimi yerine getirilmeli yoksa bir kişinin talebimi olmalı diye sorduğumda, bana vatandaşı ikna edersen keserim diye bir cevap verdi. 
     Bu ağaç meyve vermiyor, gölgesinden kimse faydalanılmıyor, elektrik direğine zarar veriyor, yarın kökleri asfalta ve refüje de zarar verecek.
     Sayın ilkadım belediye BAŞKANI günlerdir cadde de geziyor acaba dut ağacından olup bitenden bilgisi varmı? Hani caddeyi mahalle sakinlerinin talebi üzerine yeniliyorlar ya, bakalım dut ağacının akıbeti ne olacak. Ben üzerime düşeni yapacağım ve muhtar bilgi sistemi üzerinden cumhurbaşkanlığına şikayette bulunacağım. 
    Değerli okuyucular. Sizlerden değerli yorumlarınızı bekliyorum, kalın sağlıcakla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan CIGALI
Gökhan CIGALI - 1 ay Önce

Doğru söze ne hacet? Samsun için verdiğiniz mücadeleyi biliyoruz il başkanı olarakrakta her daim yanınızdayim.

Davut can
Davut can - 1 ay Önce

Sen dersen de muhtarım buyuksehirde ılkadima tersini yapar ha dut ağacına gelince çamaşır suyunu bırak bence önce dallarını buday yani önce taşlar sonrasıda zamanla hal olur hayırlı ramazanlar

Ercan güney
Ercan güney - 1 ay Önce

Hava cıva var görüntü yok

Birol YILMAZ
Birol YILMAZ - 1 ay Önce

Dut zeytin incir ağaçlarına mecbur olmadıkça dokunmayın muhtarm başkan konusuna gelince beni biliyosun iyi partiliyim yorum yapmam olmaz ...anlarsinya diyorum. Anlamını anlatırım sora slm

Büşra özgül
Büşra özgül - 1 ay Önce

Sonuna kadar sizi destekliyorum. Çalışmalarınızın devamını diliyorum

Fuat tozanoglu
Fuat tozanoglu - 1 ay Önce

Sayın muhtarım sen sonuna kadar haklısın ama ilk adim belediyesi çalışanları şef ve müdürleri çok iş yapıyor gibi ama hiç bir şey yapamadiklari ortada çünkü bende tan 3 yıldır çok konteynırı kaldırmak için uğraş verim ama sonuç yok çöp konteynırı sağlık acısında bir sorun deyilmiş ben ne yapacagimi şaşırdım seçim geliyor o zaman bakacaz saygı ve sevgilerimle