Türkiye'den Hafter güçlerine çok sert uyarı, meşru hedefi nedir?

Türkiye, Libya'da Halife Hafter güçlerince alıkonulan 6 Türk vatandaşının serbest bırakılmamaları halinde Hafter unsurlarının "meşru hedef" haline geleceği uyarısında bulundu. Meşru hedef nedir?

Türkiye'den Hafter güçlerine çok sert uyarı, meşru hedefi nedir?

Dışişleri Bakanlığı, Libya’da altı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının alıkonulduğunu belirterek Trablus’taki Türkiye destekli hükümete savaş açan General Hafter güçlerine “Derhal bırakın, aksi halde meşri hedef haline gelirsiniz” mesajı verdi.

MEŞRU HEDEF OLURSUNUZ

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından 6 vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylendir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir” denildi.

TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMİŞTİ

Libya’nın doğusundan, batıdaki BM ve Türkiye destekli hükümete savaş açan General Hafter, önceki gece sözcüsü aracılığıyla Türkiye’yi tehdit etmişti. Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari, Ankara’yı Trablus hükümetine verdiği askeri ve siyasi destek nedeniyle Libya’nın iç işlerine karışmakla suçlamış, Libya hava sahasına giren Türk uçakları ile limanlarına yanaşan Türk gemilerinin düşman hedefi sayılacağını söylemişti. 

MEŞRU HEDEF NEDİR?

Yaşanılan bir olaya karşılık vermek için yasaların, kuralların ve dinin gereceğince haklı olma durumu. Karşı tarafa saldırı yapmanın yasal ve dini olarak haklı bir gerekçenin doğması.

LİBYA'DA Kİ TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki Türk vatandaşlarının kendi güvenliklerini tehlikeye atacak adımlardan kaçınmaları ve çatışma bölgelerinden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliğinin internet sayfasında yayımlanan mesajda, şu ifadelere yer verildi:

"Libya'da yaşanan son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın 'Libya Ulusal Ordusu (LUO)' ismini kullanan Hafter'e bağlı illegal milis güçlerin kontrolü altındaki bölgelerde kendi güvenliklerini tehlikeye atacak adımlardan kaçınmaları, Birleşmiş Milletler ve uluslararası camia tarafından Libya'daki tek meşru hükümet olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin kontrolü altındaki bölgelerde ise çatışma bölgelerinden uzak durmaları önem taşımaktadır." 

Mesajda, Libya'da yaşayan Türk vatandaşlarının Trablus Büyükelçiliği, Misurata Başkonsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi ile temasa geçebilecekleri belirtildi.

Büyükelçiliğe, 092- 142 99 23, 091 - 003 07 98, 021 - 340 11 40, 021 - 340 11 41, 021 - 340 11 43, 021 - 340 11 44 ve Başkonsolosluğa da 092 - 434 29 99, 094 - 800 54 36, 091 - 711 71 54 numaralı telefonlardan ulaşılabileceği aktarıldı.

Ayrıca, Büyükelçiliğe, "TurkishEmbassyinTripoli" facebook adresinden ve "[email protected]" e-posta adresinden, Başkonsolosluğa ise "TCMISURATABK" facebook adresinden ve "[email protected]" e-posta adresinden ulaşılabileceği anımsatıldı.

Öte yandan, Bakanlığın Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne ise +90 312 292 29 29 numarasından ulaşılabileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 23:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER