Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya NATO'ya hızla katılabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın ittifaka hızlı bir şekilde katılabileceğini söyledi.

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya NATO'ya hızla katılabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu yapmaları halinde 'sıcak karşılanacaklarını" ve kısa sürede ittifaka katılabileceklerini söyledi.

İki ülkenin silahlı kuvvetlerinin NATO standartlarını karşıladığını belirten Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'in güvenliği tüm NATO üyeleri için önem taşıyor" dedi.

Stoltenberg, iki ülkenin başvuru yapması halinde başvurudan sonra 30 ülke parlamentosunun onayını gerektiren resmi üyeliğin tamamlanmasına kadar geçecek sürede Finlandiya ve İsveç'in güvenliklerinin sağlanması için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılabileceğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri, Avrupa Parlamentosundaki siyasi gruplara Ukrayna'daki son durum hakkında bilgilendirme yapmak için Brüksel'deki parlamento binasına geldi ve görüşme öncesinde AP Başkanı Roberta Metsola ile gazetecilere açıklama yaptı.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olmak istemeleri halinde üyelik sürecinin ne kadar süreceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Stoltenberg, "NATO'ya üyelik başvurusu yapma kararı Finlandiya ve İsveç'in alacağı bir karardır. Eğer üyelik başvurusu yapmaya karar verirlerse Finlandiya ve İsveç NATO'da çok sıcak bir karşılama bulacaktır. Finlandiya ve İsveç bizim en yakın ortaklarımız, güçlü ve olgun demokrasilerdir, AB üyeleridir ve biz bu iki ülkeyle uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bu ülkelerin silahlı kuvvetlerinin NATO standartlarını karşıladığını, NATO ile uyumlu olduklarını biliyoruz. Birlikte eğitim ve tatbikatlar yapıyoruz. Birçok operasyon ve misyonda birlikte çalıştık. Başvuru yaparlarsa hoş karşılanacaklardır. Sürecin hızlı olmasını bekliyorum. Resmi süreç tamamlandıktan sonra üye olabilirler." şeklinde konuştu.

Kaynak: Euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER