Notre Dame Klisesine Ne Oldu?

Notre Dame klisesi nerede, Notre Dame klisesine ne oldu, Notre Dame klisesi yangın söndürüldü mü, Notre Dame klisesi tarihi, Notre Dame klisesi önemi nedir?

Notre Dame Klisesine Ne Oldu?

Fransa'nın başkenti Paris'de yer alan Notre Dame Katedrali dünyaca ünlü katedrallerden birisidir. Tam adı Notre-Dame de Paris olan Notre Dame Katedrali, Paris’in en önemli sembollerinden biri olmasını, muhteşem mimarisi kadar Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame’ın Kamburu”na borçludur. Fransız gotik mimarisinin en önemli örneği olarak kabul edilmektedir. Notre Dame dünyadaki ilk gotik katedrallerden birisidir ve inşası gotik dönem boyunca devam etmiştir. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen, Seine Nehri kıyısında yer alan katedral, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılmaktadır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Notre Dame Katedrali Tarihi

Notre Dame Katedrali tarihi aslında yapımından daha önce başlamıştır. İhtişamlı kilisenin bugün bulunduğu yerde önceleri küçük bir Roma şapeli bulunmaktaydı. 1163 yılında şehrin psikoposu Sully'nin hayalini kurduğu ve Papa 2. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlamış ve bu inşaat yaklaşık olarak 170 yıl sürmüştür. 1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise takip eden yıllarda Jeanne Darc'ın yargılanması, Napolyon'un taç giyme töreni, De Gaulle'ün cenazesi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmıştır. Ünlü yazarın Notre Dame de Paris Katedrali’ni merkeze alarak yazdığı ünlü romanının 1831 yılında yayımlanmasından sonra tekrar dikkatleri üzerine çeken yapı 1864 yılında 23 yıl sürecek bir restorasyon sürecine girmiş ve o günden beri de tüm görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Notre Dame Katedrali Mimari Özellikleri

Notre Dame Katedrali, Paris, Fransa’da bulunan görkemli bir Katolik Katedrali’dir. Katedral, Ortaçağda inşa edilmiştir. Dünyanın en ünlü kilise binalarından biridir. Yükselen yapıları ve Gotik mimari yapısı son derece güzeldir. Notre Dame Katedrali’nin inşaatı 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır. Katedral 5,500 metrekarelik bir alanı kaplar. Baskın bir Fransız Gotik tasarımına sahiptir. Katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan iskeletlerdir. Sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller. Katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ’dan mobilyalar sergilenmektedir. Notre Dame Katedrali’nde on tane dev çan bulunmaktadır. Çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.

Notre Dame Katedrali dünyanın birkaç Gotik Katedrali’nden biridir. Katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. Notre Dame Katedrali, ‘Taçların Tacı’ ve bir ‘Kutsal çivi’ de dahil olmak üzere Katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor. Notre Dame Katedrali devasa iç mekanı, ihtişamlı dış cephesi, nefes kesen süslemeleri ve sahip olduğu sanat eserleriyle ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratmaktan çok uzak bir zenginliğe sahiptir. Kilise mimariden sanat eserlerine, ruhani bilimlerden tarihe kadar geniş bir ilgi alanı yelpazesinde ziyaretçilerine farklı tatlar sunmaktadır. Notre Dame Katedrali Batı Cephesi, merkezinde yer alan Batı Gül penceresi etrafında şekillenmektedir. Bu gül penceresinin merkezinde ise Bakire Meryem ve Çocuk heykelleri yer almaktadır. Batı Cephesi’nin zemini, gül pencerenin altında yer alan üç görkemli taç kapıdan oluşur.

Göz alıcı güzellikteki bu taç kapıların üzerinde ise Yahudi Krallarının 28 adet heykeli bulunan King’s Gallery’yi görebilirsiniz. Kule Külahı Notre Dame Katedrali 1800’lü yıllarda restore edilirken restorasyonun başındaki mimar Viollet le-Duc tarafından tasarlanarak kuleye eklenmiş. Öte yandan kilisenin ihtişamlı Gotik mimarisine de son derece uyumludur. Katedralin güney ve kuzey cephelerinde de bu görkemli gülpencerelerden birer adet mevcuttur. 13 metre yüksekliğindeki vitraylarla süslü Güney Gülpenceresi’nin ortasında bir İsa tasviri yer almakta ve Bakire Meryem ve Eski Ahit’ten tasvirler içeren Kuzey Gülpenceresi ise 21 metre yüksekliğindedir. Katedralin Doğu Cephesi’nde yer alan destek kirişleri ise uzaktan bakıldığında boşlukta duruyormuş gibi göründüğü için Uçan Payandalar adıyla anılmaktadır.  Jean Ravy’nin eseri olan payandalar da Notre Dame Katedrali turunda görmeniz gereken yerler arasındadır. 

Notre Dame Katedrali'nin Yaşadığı Tehtitler

Notre Dame Katedrali varolduğu yıllar boyunca önemli zarar görmüştür. 1548’de isyancı gruplar, Katedral’deki heykelleri ve diğer eserleri imha ederek eşyaların putperest olduklarını iddia etmiştir. 17. yüzyılda Kral Louis XIV, binayı modernize etme girişiminde bulunarak Katedralin yapılarına çeşitli değişiklikler düzenlemiştir. Restorasyon çabaları, mimar Eugène Viollet-le-Duc ve Jean-Baptiste-Antoine liderliğinde 1845’te başladı. Daha sonra büyük bir restorasyon programı 1991 yılında eski heykelleri onarmak ve hasar gören yapıları yeniden yapılandırmak suretiyle başladı.

Notre Dame Katedrali Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Paris Notre Dame Katedrali, haftanın her günü ziyarete açıktır. Katedral, her gün saat 07:45'te açılmaktadır. Hafta içi saat 18:45'de kapanan katedral, hafta sonlarında 19:30'a kadar ziyaret edilebilmektedir. Katedralin kule kısımları ise Nisan-Eylül döneminde 10:00-18:30 saatleri arasında, Eylül-Ekim döneminde ise 10:00-17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Notre Dame Katedrali'ni ücretsiz olarak ziyaret etmek için her ayın ilk pazar gününü tercih etmelisiniz. Bu günlerde katedrale giriş için ücret alınmamaktadır. Normal zamanlarda ise giriş için 8€ ücret ödemeniz gerekmektedir.

Notre Dame Katedrali'ne Nasıl Gidilir ?

Notre Dame Katedrali'nin açık adresi; Notre Dame Cathedral, 6 Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul-II, 75004 Paris, Fransa'dır. Bu turistik bölgenin yakının iki farklı metro istasyonu bulunmaktadır. Cité veya Saint-Michel metro duraklarını kullanarak katedrale ulaşım sağlayabilirsiniz.

Notre Dame Klisesi Yandı

Notre Dame klisesi 15 Nisan 2019 tarihinde yandı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken Fransız polisinin yapıda görevli 15 işçiyi sorgulamaya başladığı da belirtildi. Fransız İçişleri Bakanı Laurent Nunez, “Yangın kontrol alına alındı fakat tamamen söndürülmedi. Soruşturma başlatıldı fakat yangının sebebi henüz bilinmiyor” dedi. 

Fransa’nın en ikonik yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali’nde çıkan bu korkunç yangın hakkında resmi açıklama henüz yapılmadı. Buna karşılık Fransız yetkililer katedralde devam eden restorasyon çalışmalarının yangını başlattığından şüpheleniyor.

Katedralde devam eden 6 milyon euroluk yenileme çalışmaları bir süredir devam ediyordu. Öyle ki katedral içinde yapılanan yenileme kapsamında bazı bronz heykellerin geçen hafta yapı içerisinde çıkarıldığı açıklanmıştı.

100 Milyon Lira Bağış

Dün akşamüstü sıralarında başlayan yangının yerel saatle 03:20 sularında tamamen söndürüldüğü açıklandı. İtfaiye Sözcüsü Gabriel Plus, basına yaptığı açıklamada, Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının söndürüldüğünü açıkladı. France 24 televizyonu kanalı da yetkililerin açıklamalarına dayanarak yangının söndürüldüğünü duyurdu.

Yangının güçlükle kontrol altına alındığı açıklandı.

Ayakta durduğu 856 yıl boyunca birçok savaş, ihtilal ve olaya tanık olan binanın zarar görmesinin ardından Fransa’da tarihi  eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfı, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlatılacağını duyurdu. Fransa’nın milyarder Pinault ailesi yeniden inşa çalışmaları için 100 milyon euro bağış yapacağını duyurdu. Pinault, lüks ürünleriyle bilinen Kering şirketini yönetiyor.

Havadan çekilen görüntüler Notre Dame Katedrali’ndeki hasarı gözler önüne seriyor.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Fransız iş insanı ve Louis Vuitton’un da bünyesinde bulunduğu LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault, Notre Dame Katedrali’nin tamiri için 200 milyon euro bağışlayacaklarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Arnault ailesi ve LVMH bu ulusal trajedide birlik mesajı vermek için Fransa’nın sembolü, mirası ve ortak değeri olan bu olağanüstü katedralin tamiri için 200 milyon euro bağışlama kararı aldı” ifadesi kullanıldı.

Paris’teki korkunç yangının yerel saatle 03:00 sularında söndürüldüğü açıklandı.

Ana Bina Kurtarıldı

Yangında 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.Yangını bir “trajedi” olarak tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati bir şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Katedralde meydana gelen yangın sonrasında dünya liderleri üzüntülerini dile getirdi.

Macron, en kötü senaryodan kurtulduklarını söylerken ülke dışından uzmanlardan da destek istedi. Yangın sonrasında halka sesleniş konuşmasını iptal ederek olay yerine giden Macron, itfaiye görevlilerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 00:49
YORUM EKLE