İspanya'da sağlık çalışanları soyunarak eylem yaptı

İspanya'da sağlık çalışanları, koronavirüs nedeniyle artan sorunları protesto etti. Barselona'da da sağlık çalışanları tepkilerini soyunarak gösterdi.

İspanya'da sağlık çalışanları soyunarak eylem yaptı

İspanya'da sağlık çalışanlarının bağlı olduğu 4 sendikanın çağrısıyla düzenlenen gösterilerde, sağlık sektöründeki personel eksikliği, yatırımların durması ve koronavirüse karşı alınan önlemlerin yetersizliği protesto edildi.

"HİÇBİR GÜVENCEMİZ YOK"

Doktor Martin Robles yaptığı açıklamada, "Benim departmanımda çalışanların yüzde 80'inin geçici sözleşmesi var. Kovid-19'dan dolayı işlerimiz çok yoğun ama personel eksikliğimiz fazla. Hiçbir güvencemiz yok. İspanya, bu zamana kadar dünyada en iyi sağlık hizmeti veren ülkelerden biri olarak gösterildi ama Kovid-19 bunun böyle olmadığını, sağlık sektörünün tıkandığını gösterdi." diye konuştu.

"TAHAMMÜL EDEMEYECEK DURUMDAYIZ"

Sağlık çalışanları Marta Gomez ve Ruth Garcia da "Yerel yönetim, Kovid-19 ile ilgili istatistikleri sürekli manipüle ediyor. Aslında artık tahammül edemeyecek durumdayız. Yeterli personel yok. Bu geçmişten gelen bir sorun ama Kovid-19'un yarattığı yoğunlukla tükendik. Meslektaşlarımız, insanüstü bir çaba gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Barselona şehrindeki sağlık çalışanları da bu eyleme kıyafetlerini çıkarıp, sadece üniformalarıyla kalarak destek verdi.

İspanya'da sağlık çalışanları, geçen hafta sonu da 40'tan fazla şehirde, sağlık sektöründe özelleştirmeyi ve personel eksikliğini protesto etmişti.

Avrupa'da koronavirüs salgınının en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya'da, toplam vaka sayısı 1 milyona yaklaşırken 34 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Kaynak: Ensonhaber

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER