Facebook Bu Fotoğrafın Yüklenmesini İstemiyor

Facebook'a, Nick Ut tarafından 1972'de Vietnam Savaşı'nda çekilen fotoğrafı yüklerseniz hemen siliniyor. İşte Facebook'un yasakladığı o fotoğraf.

Facebook Bu Fotoğrafın Yüklenmesini İstemiyor

Norveçli yazar ve gazeteci Tom Egeland, fotoğrafların nasıl dünyayı etkileyebileceğini anlatan bir yazısında, 8 fotoğrafa yer verdi. Bunların arasında Nick Ut tarafından 1972'de Vietnam Savaşı'nda çekilen bir fotoğraf da bulunuyordu.

Facebook, napalm bombalarından kaçmakta olan çocukların olduğu fotoğrafı "müstehcen" olduğu iddiasıyla silerken, fotoğraftaki çocukların napalmden kaçmakta oldukları ve vücutlarında yanıklar oluştuğu biliniyor.

Fotoğrafta görülen 9 yaşındaki Kim Phuc'un, napalm sebebiyle kıyafetlerini çıkarttığı belirtiliyor.

RT'nin haberine göre, Norveçliler Facebook'un sansürüne karşı fotoğrafı yeniden paylaşırken, Facebook, düzenli olarak paylaşılan fotoğrafları kaldırdı.


KONUYLA İLGİLİ YAZILAR SANSÜRLENİYOR
Gazeteci Egeland, konuyla ilgili, Kim Phuc ile de görüşülen bir yazıyı Facebook'undan paylaştı. 53 yaşında olan ve Kanada'da yaşayan Kim, şu anda barış eylemcisi olduğunu bildirdi ve Facebook'un tavrını eleştirdi.

Fotoğrafın paylaşılmasından yana olduğunu söyleyen Kim Phuc, verilen tarihsel mesaja dikkat çekti.

Ancak Facebook, buna karşılık, Egeland'ın paylaştığı yazıyı kaldırdı ve Egeland'ın Facebook'unu 24 saatliğine kapattı. Aynı şey Facebook'u eleştiren Nettavisen editörü Gunnar Stavrum'un da başına geldi.

Facebook'un tavrı Norveç'te tepki çekerken, dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden olan Facebook'un, daha önce de benzer keyfi uygulamaları olduğu biliniyor.

Facebook'un yasakladığı o fotoğraf:

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER