Bulgaristan, ülkedeki Rus diplomatların yarısını sınır dışı etti

Bulgaristan, Rusya adına casusluk faaliyetinde bulundukları iddiasıyla 70 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını açıkladı.

Bulgaristan, ülkedeki Rus diplomatların yarısını sınır dışı etti

Bulgaristan ülkede bulunacak Rus diplomat sayısına da bir üst sınır getirildiğini duyurdu. İki ülke arasındaki ilişkilerde Rusya’nın Ukrayna saldırısının sonrasında yüksek tansiyon hakim durumda.

Söz konusu sınır dışı kararıyla Bulgaristan’daki Rus diplomatların yarısından fazlası ülkelerine gönderildi. Bu, son yıllarda Bulgaristan’dan sınır dışı edilen en fazla sayıdaki Rus diplomat oldu. Sınır dışı kararı Bulgaristan Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bugün 70 Rus diplomatı sınır dışı ettik. Bu kişilerin çoğu, doğrudan istihbarat servisleriyle çalışıyorlardı ve diplomatik görevleri sadece bir kılıftı” dedi.

"Rus diplomatların yarısı sınır dışı edildi"

Petkov, Nisan ayı sonu itibarıyla ülkede 114 Rus diplomat bulunduğunu, böylece ülkedeki Rus diplomatların yarısından fazlasının sınır dışı edilerek, ülkelerine gönderildiğine dikkat çekti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, sınır dışı operasyonunun amacının, casusluk faaliyetlerini engellemek ve ülkedeki Rus misyonlarında görevli diplomat sayısını, Bulgaristan’ın Rusya’daki diplomatları kadar bir sayıya indirmek olduğu belirtildi.

Rusya yönetimi henüz Bulgaristan’ın iddialarına yanıt vermedi ve sınır dışı işlemleriyle ilgili bir açıklama yapmadı.

Rusya, Nisan ayında Bulgaristan’ın Rus para birimi ruble ile ödeme yapmayı kabul etmemesi üzerine bu ülkeye sağladığı doğal gazın vanalarını kapatmıştı.

Bulgaristan, AB ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara da destek veren ve uygulayan bir ülke. Bulgaristan ayrıca Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrası Ekaterinburg şehrindeki misyonunu da geçici olarak kapatma kararı almıştı.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER