Almanya'da fiyat artışları nedeniyle toplumsal olaylar meydana gelebilir

Almanya’da Federal Kriminal Polis Teşkilatı’nın, vatandaşlara yönelik dikkat çeken bir uyarıda bulunduğu belirtildi. Kurum, “Artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle iç güvenliği bozacak toplumsal olaylar meydana gelebilir” dedi.

Almanya'da fiyat artışları nedeniyle toplumsal olaylar meydana gelebilir

Almanya'da Federal Kriminal Polis Teşkilatı (BKA) fiyat artışları, enerji kıtlığı ve korona kuralları nedeniyle Almanya'daki protestolarının "şiddet içeren eylemlere" kadar varabileceğini belirtti.

Almanya’nın Tagesspiegel gazetesinde yer alan habere göre, BKA, kışın enerji arzının kısıtlanması sonucu artan enerji ve gıda fiyatları ile yoğun bir güvenlik durumu oluşmasını bekliyor. Kurum mevsimin sıcak sokak gösterileriyle geçeceğini belirtti.

BKA, Korona protestolarına benzer gösteriler ve ceza gerektiren suçlar bekliyor. Politikacılara ve karar vericilere yönelik cezai suçlar ile aşırı sağcılar ve korona şüphecilerinden “şiddet içeren eylem biçimleri” noktasında uyaran BKA, Ekim ayından itibaren mümkün olan yeni korona kurallarının devreye gireceğini hatırlattı.

Bununla birlikte, haberde özellikle Doğu'da, siyasi durumdan memnuniyetsizliğin arttığından bahsedildi. Federal hükümetin Alman birliğinin durumuyla ilgili yıllık raporuna dayandırılan bilgilere göre, bölgedeki insanların yalnızca yüzde 31'i "tamamen memnun" denildi. Bunun, 2020'den yüzde 9 daha az olduğuna dikkat çekildi. Batı’da ise memnuniyet, 2020'den on puan daha az olan yüzde 44 seviyesinde.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.