Telegram nedir, nasıl indirilir, güvenli mi, ücretli mi, nereden indirilir, nasıl, Telegram uygulaması indir

WhatsApp uygulaması gizlilik sözleşmesi imzalatmasından sonra kullanıcılar farklı mesajlaşma programları aramaya başladı. WhatsApp yerine Telegram indir şeklinde yapılan aramaların sayısı artarken Telegram güvenli mi ve ücretli mi soruları da sorulmaya başladı. Telegram kimin, telegram paralı mı, hangi ülkenin, mesajları videoları ve fotoğraflarımızı birileriyle paylaşır mı, güvenilir mi? Peki Telegram nasıl indirilir ve kullanılır?

Telegram nedir, nasıl indirilir, güvenli mi, ücretli mi, nereden indirilir, nasıl, Telegram uygulaması indir

TELEGRAM KİMİN?

Merkezi Londra'da bulunan uygulama, 2013 yılında Rus bilgisayar programcıları Pavel Durov ve Nikolai Durov isimli iki kardeş tarafından kuruldu.

Uçtan uca şifreleme özelliğiyle birçok özelliği bünyesinde barındıran uygulama, diğer mesajlaşma programlarından farklı olarak binlerce kişinin katılabildiği grupların oluşturulmasına imkan tanıyor. Açık kaynak kodlu uygulamanın kullanım şartlarında yasal olmayan amaçlarla kullanılamayacağı belirtiliyor. Ancak uzmanlar, uygulamanın korsan içeriklerin merkezi haline geldiğini, illegal veri paylaşımı yapanlar, yasa dışı faaliyetler yürütenler ve borsa manipülatörleri gibi kötü amaçlı kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığını aktarıyor.

EN ÇOK VERİYİ HANGİ UYGULAMALAR TOPLUYOR?

400 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan uygulama, Rusya tarafından 2018 yılında yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklanmış, geçen yıl haziran ayında tekrar erişime açılmıştı. Aralarında Pakistan, İran ve Çin'in bulunduğu birçok ülke de Telegram'a yönelik engelleme kararı almıştı.

TELEGRAM GÜVENLİ Mİ?

Paris'te 13 Kasım’da düzenlenen saldırıların teröristler tarafından Telegram kullanılarak organize edildiği söyleniyor. EFF’e (Electronic Frontier Foundation-EFF) göre güvenlik açısından Telegram’ın standart ayarları 7 üzerinden 4, gizli sohbet uygulaması ise 7 üzerinden 7 puana sahip. Yazılım, iki katmanlı güvenli şifreleme özelliğini destekliyor: Bulut sohbetleri için sunucu-kullanıcı şifrelemesi ve gizli sohbetler için ek olarak kullanıcıdan kullanıcıya şifreleme.

NE ZAMAN ÇIKTI?

Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratıldı ve iOS için Telegram, 14 Ağustos 2013 tarihinde yayınlandı. Android için Telegram’ın alfa sürümü 20 Ekim 2013’te resmen yayınlandı. Pavel Durov ve Nikolay tarafından desteklenir. Pavel, Telegram’ı maddi ve ideolojik olarak desteklerken, Nikolay’ın teknolojik olarak destekliyor.

TELEGRAM NASIL İNDİRİLİR?

Popüler uygulama Telegram'ı App Store ve Google Play'dan kolaylıkla indirmek mümkündür. Diğer yandan uygulamaya arkadaşları davet etme özelliği de kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Telefondaki kişiler eklenebilir. Kişilerinizi ekleyebilir veya kullanıcı adına göre aramayı kullanabilirsiniz. İnsanlara davet bağlantısı göndererek mevcut grupları Telegram'a taşımak kolaydır. Cihazında Telegram yüklü olan herkes bu bağlantıyı izleyerek gruba katılabilir.

TELEGRAM NASIL KULLANILIR?

Hızlı ve güvenilir mesajlaşmalar ve aramalar yapmak isteyenler için kullanılır. Genel gruplara herkes katılabilir; tartışmalar ve geri bildirim toplamak için güçlü platformlardır. Telegram hareketli GIF bulma, sanatsal fotoğraf düzenleyicisi ve açık bir çıkartma platformuna sahiptir. Telegram'ın bulut desteği ve önbellek yönetimi seçenekleriyle Telegram, telefonda neredeyse sıfır yer kaplar. Gizlilik isteyenler için, cihazlara özgü Gizli Sohbetleri kendi kendini yok eden mesajlar, fotoğraflar ve videolar ile deneyimlenebiliyor ve uygulamaya ek bir parola ile kilitleyebiliyorsunuz.

TELEGRAM ÖZELLİKLERİ

* Bulut tabanlı mesajlaşma. Bu sayede yazılım, her platformda saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.
* Telefon numarası ile kayıt olunur. Ancak istenilen irtibatlarda telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilir.
* Gizli sohbet imkânı (İngilizce arayüzde “secret chat”). Telegram, gizli mesajlaşmalardaki yazışmaları ve medya dosyalarını sunucularında saklamaz. Ayrıca bu mesajlar için sistem günlüğü (metaveriler) de tutulmaz. Böylece, Telegram bile sizin kime ve ne mesaj gönderdiğinizi bilemez.
* Kendini imha edebilen süreli mesajlar. Gönderilen bir mesaj dilenirse belirlenen bir süre sonunda karşılıklı her iki cihazdan otomatik silinebilir.
* Bir mesajı – içeriği sildiğinizde karşı taraftan da otomatik silinmesi
* İletinin üçüncü taraflara iletilmesinin engellenmesi
* Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye, sohbette iki kişinin de görebileceği şekilde uyarı olarak bildirme
* Gizli sohbet (secret chat) olmayan mesajlaşmaları ise sunucularında saklar.
* Masaüstü uygulaması (Windows, Linux, OS X) ya da web sayfası üzerinden kullanılabilir. Ayrıca Windows için taşınabilir sürümü mevcuttur. Masaüstü sürümleri, “Gönder” menüsüne Telegram seçeneğini ekler. Masaüstü sürümlerinde “Secret Chat” özelliği kullanılamaz.
* Belge ya da farklı biçimlerde her türlü dosyayı gönderebilme. Dosya boyutu 2 GB'ı aşamaz. Toplam paylaşılan / gönderilen dosya adedinde sınır yoktur.
* Bilinmeyen numaraların mesaj atmasını önleyebilme
* Kişiye özel son görünmeyi kapatabilme
* Hatalı yazılan mesajı sonradan düzenleyebilme
* Konum paylaşabilme
* Sunucuları dağıtık yapıdadır. Yani dünyanın çeşitli yerlerindeki sunucuları sayesinde veri paylaşımı ve eşleştirme oldukça hızlıdır.
* Kanallar (botlar), etiketler (stickers)
* Ücretsiz ve reklamsız
* Ön tanımlı ayarlara göre 6 ay boyunca kullanılmazsa hesaptaki dosyalar (mesajlar, medya dosyaları kişi listesi vb.) silinir. İstenirse hesabın silme periyodu ayarlardan 1 yıla çıkarılabilir.
* Android ve masaüstü uygulamalarının teması değiştirilebilir.
* Proxy desteği
* Sesli arama özelliği
* Görüntülü arama özelliği.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER