Ak Parti’nin 2023 Milletvekili seçimlerinde sürpriz formülü

Türkiye pandemi ile mücadelede zorlu bir süreçten geçiyor. 

Sürecin sonuçları tüm dünyada olduğu gibi    ülkemizde de herkesimi etkiledi. En büyük yarayı toplumun en alt gelir seviyesi ile esnaflar aldı. Hükümet tüm imkanları seferber etse de, muhalefet pandemi sürecinin bıraktığı enkazı kullanarak her fırsatta erken seçimi gündeme getiriyor.
Millet ittifakının ortakları ‘hodri meydan’ diyerek seçim ısrarını sürdürse de, Cumhur ittifakı ortakları Ak Parti ve MHP seçimin zamanında yapılacağını söylüyor.

Milletvekilliği Genel Seçimleri erken veya zamanında yapılsa Samsun’da nasıl bir durum olurdu ? 

Son genel seçimlerde Samsun’da Ak Parti 5, CHP 2, MHP ve İYİ  Parti 1’er vekil çıkardı. Samsun Milletvekilliği Genel Seçimi’nde Ak Parti yüzde 51.9, CHP yüzde 17.2, MHP 16.4, İYİ Parti ise yüzde 11 oy aldı.

Yarın seçim olsa aynı isimlerle yeniden seçime girilse, partilerin oy dağılımı nasıl olur du?  Burada en büyük kaybı elbette Ak Parti yaşardı. Çünkü Samsun, Ak Parti milletvekillerine tepkili. Vatandaşlar diğer  partilerin Milletvekillerinden de memnun değil. 

YÜK OLANLAR TRENDEN İNECEK

Külliye ve Ak Parti,  örnekleri Samsun gibi illerin hepsinin röntgenini çekmiş. Sıkıntılı illerde büyük bir değişim beklentisi var. Ak Parti başta, Samsun olmak üzere ülke genelinde partiye yük olan değil yük alan isimlerle seçmenin karşına yeni bir heyecan ve hedeflerle çıkmak istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti tabanını koruyarak 94 ruhu ile partisinde revizyona gitmesi bekleniyor. 

*SAMSUN MİLLETVEKİLLERİNDEN KİMLER YENİ DÖNEMDE YOK. *

2023 Genel Seçimleri öncesi Ak Parti büyük bir hazırlık yapıyor.  Türkiye’nin birçok ilinde değişim bekleniyor. Ak Parti milletvekillerinin yarısı bir dahaki seçimde mecliste olamayacak. Çünkü mevcut milletvekilleri halktan kopuk ve uzak. Samsun’da bu durumdan etkilenecek. Samsun Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz hariç tüm milletvekillerinin bir daha ki, dönemde şansı yok. Yeni dönemde Ak Parti’ye oy getirecek, halkta karşılığı olan, sevgisini kazanan gönlünde olan isimlerle yola çıkılacak. Bunun formülü ise; tecrübeli, başarılı, halkın sevgisini kazanmış, gönlünde olan eski belediye başkanlarını milletvekili listesine almak olacak. Üç dönem kuralını işletecek olan Ak Parti, partiye yük olanlarla değil, yük alan isimlerle seçmenin karşısına çıkarak oyunu korumak ve arttırmak istiyor.  2023 seçimleri değişim ve dönüşümlerin yılı olacak. 

Bekleyip görelim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Semsettin
Semsettin - 4 ay Önce

Yusuf Ziya in ne karşılığı var çok merak ettim zihni şahin olsa neysede