Ak Parti Samsun İl Başkanının Hevesi Ne?

Ak Parti Samsun İl Başkanının, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın başlattığı 'Sosyal Koruma Kalkanı' ile şehrimize sağlanan destek çok önemli miktara ulaştı. Sosyal Destek Programı, Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği ve İşsizlik Ödeneği ile Samsun’da 146 bin 186 kişiye 223 milyon 832 bin 973 TL destek sağlandı" şeklinde bir açıklaması oldu.

Ak Parti İl Başkanına sadece şu rakamları hatırlatmak istiyorum:
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yılın ilk 5 ayında 24 milyar 509 milyon lirası Dış Borç, 229 milyar 804 milyon lirası İç Borç olmak üzere toplamda 254 milyar 313 milyon lira borçlanma yaptı. Alınan bu borçlarla da 64 milyar 960 milyon lira faiz, 18 milyar 87 milyon lirası Dış Borç, 72 milyar 771 milyon lirası İç Borç olmak üzere toplam 90 milyar 858 milyon lira borç ödemesi yaptı.

Ak Parti İl Başkanının mesleğinin avukat olması hasebiyle ne anlatmak istediğimizi anlayamamış olabilir. (Herkesin herşeyi bilmesi mümkün değildir.) İl Yönetiminde bulunan iktisatçı/ekonomist arkadaşlarına "bunun ne anlama geldiğini" sorduğu zaman, ülkemizin artık borçlarını ve borçların faizini kendi üretim gücüyle değil, aldığı yeni borçlarla ödeyebildiği anlamına geldiğinin bilgisini alacaktır.

Bu durum; 18 yıldır tek başına iktidarda olan Ak Parti iktidarının, iktidarları boyunca uyguladığı Borca Dayalı Para Sisteminin tabii bir sonucu olarak karşımıza çıktı maalesef.

İl genel nüfusu 1 milyon 350 bin kişi olan ilimizde, yaşadığımız pandemi sürecinde 146 bin 186 kişiye destek verilmişse de (ki nüfusun yüzde 11'ine) ayrıca ortada düşünülmesi gereken bir durum var demektir. Alınan bu kadar borç tutarının içinden de ilimiz genelinde yapılan yardım tutarı o kadar çok olmasa gerekir.

Bir fıkra ile devam edelim:
Madam Hayganuş’un kocası Agop ölmüş.
Madam Hayganuş çok üzgün. Sevgili kocasının mezarının başında oturmuş ağıt yakıyor.
Komşuları, arkadaşları da elleri önlerinde bu dramatik anı saygı içinde sessizce seyredip dinliyorlar.
Hayganuş’unkocası Agop’a yaktığı ağıt herkesin gözlerini yaşartıyor:
“Aahhh Agop Efendi aaaahhhh… Sen ne güzel, ne alim bir adam idin…
Fransızca bilir idin.İngilizce’yi, Alamanca’yı fevkalade konuşur idin.
Sen edebiyattan, fizikten, kimyadan, matematikten çok iyi anlar idin.
Şiir bilem yazar idin…”
Dinleyenler suskunluk içinde bekliyorlar, ama ölçüyü kaçıran Hayganuş’un Agop’a sıraladığı övgüler bir türlü bitmek bilmiyor.
Artık biri dayanamıyor ve patlıyor:
“Yahu Madam Hayganuş, amma da büyüttün ha!.. Agop’u hepimiz tanır idik. Rahmetli hiç de dediğin gibi bir adam değil idi.
Mesela, Fransızca filan bilmez idi. Şiir de yazmaz idi. Az biraz okuması, yazması var idi. Hepsi bu kadar…”
Madam Hayganuş, komşusunun bu sözlerini duyunca hemen ağlamasını kesmiş ve başını kaldırarak gururlu bir sesle şöyle yanıt vermiş:
“Olsun… Heves eder idi.”

Daha önce doğalgaz ve elektrik ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle Ak Parti İl Başkanını "yetkisi olmayan konularda açıklama yapıyor" diye eleştirmiştik.

Ak Parti İl Başkanı şimdide kurum İl Müdürünün veya Valinin yapması gereken açıklamayı yapıyor.

Ak Parti Genel Başkanının aynı zamanda Cumhurbaşkanı olması, İl Başkanına bu vb açıklamaları yapma hakkı vermiyor. Çünkü 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumunda, Cumhurbaşkanının partili olmasına karar verildi, iktidar partisi İl/İlçe Başkanlarına mülkî amir olma hakkı verilmedi.

Ak Parti İl Başkanı tek parti iktidarı döneminde olduğu gibi ya kendisini hem İl Başkanı, hem Vali zannediyor ya da böyle olmaya heves ediyor. Türkiye Cumhuriyeti gibi kâdim bir devlet ise heveslerle değil Anayasa ve Kanunlarla yönetilir.

YORUM EKLE