Samsun’da Bugün 28 Kişi Karda Kayarak Düştü

Samsun’da Bugün 28 Kişi Karda Kayarak Düştü

Samsun’da etkisini azaltan kar yağışları yerini soğuk havanında etkisiyle buza dönüştürdü. Bugün 28 kişi kayarak düştüğü için yaralandı.

SAMSUN HABER - 2017-01-11 18:23:30

 

Kışın bu dondurucu günlerinde değil karda ve buzda, sokakta yürümek bile oldukça tehlikeli hale geldi. Yanlış bir adım ya da bir anlık dalgınlık yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere 7’den 70’e herkesi tehdit ediyor. Samsun’da 3 gün önce yağan yoğun kar yağışının ardından kar üzerinde yürüyemeyen vatandaşlar yaralanarak hastanelere kaldırılmaya başladı.

 

Bugün 28 Kişi Yaralandı

Samsun’da kar yağışının etkisinin azalmasından sonra geceleri don olayı başladı. Aşırı soğuklar nedeniyle yollarda kalan kar ve kar suyu kalıntıları geceleri -7 dereceleri bulan soğuklarda buza dönüştü. Bugün Samsun’da saat 9:30-15:40 arası 28 kişi karda düşme ile hastanelere başvurdu. Hastanelerin acil girişlerinde tedavi olan vatandaşlar artık yolda daha temkinli yürümeye başladı.

 

 

Yaşlılar Ciddi kırıklara aday!

Yaşlıların özellikle kış aylarında ciddi kırıklarla karşılaşma riskinin çok yüksek olduğunu vurgulayan uzmanlar “Bütün yaşlılar ciddi kırıklara adaydır. Yaşlılarda beyin fonksiyonları, reflekslerin gençlere göre daha yavaş olması travmaların önemli bir sebebidir. Vücut ani şekilde gerçekleşen travmalarda koruyucu mekanizmayı geliştiremeyebilir yani savunma mekanizmalarında yaşlılarda özellikle sorun vardır. Bu hastalarda Alzheimer ve demans (bunama) gibi başka hastalıklar varsa daha çabuk düşerler” uyarısında bulunuyor. Bu düşmeler sonrasında kalça kırığı ve el bileği kırıklarının çok sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Mustafa Özdemir “Kalça kırıkları yaşlılarda çoğunlukla ameliyatla, el bileği kırıkları ise alçıyla tedavi edilir. Yaşlılar çok dikkatli olmalı, kemik kalitelerini yükseltmeye yönelik tedavilerini düşmeler gerçekleşmeden almalıdır” diyor.

 

Çocuklarda bu önlemlere dikkat!

Çocukların karla oynamayı çok sevmeleri nedeniyle kaza riskinin oluştuğuna dikkat çeken uzmanlar, “Çocuklar karda oynarken sık kaza geçirebiliyor. Özellikle ayak bileği, ön kol kırığı, el bileği kırıkları çocuklarda sık görülüyor. Bu nedenle çocukların ellerinde dengelerini yitirmelerine neden olacak şeylerin verilmemesi gerekiyor” diyerek alınacak tedbirleri şöyle anlatıyor:

  • Sırt çantası kullanmasına dikkat edin. Çünkü elleri serbest kalan çocuğun, herhangi bir düşme anında elleriyle kendini koruma şansı artıyor.
  • Sırt çantasının ağırlığı da büyük önem taşıyor. Sırt çantası çocuğun taşıyabileceğinden daha ağır olursa çocuğun dengesini kaybedip düşmesine daha fazla neden olabiliyor.
  • Yürürken ellerin cepte olmamasına da önem gösterilmeli; çünkü eller cepteyken hem yürürken denge, rahat kurulamaz hem de kaygan zeminde düşme gibi bir durum olduğunda eller yüzü koruyamaz. Eller ceplerin dışından serbest olursa, kaygan zeminde düşme ihtimali azalır.

 

İlk müdahale çok önemli

Düşme sonrası kişiye yardım amacıyla bilinçsiz yapılan ilk müdahaleler çok daha ciddi sorunlara yol açabildiğinden, ilk müdahaleye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Düşen kişinin durumuna göre 112’nin aranması, ekip gelene kadar mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi ya da bilinçli şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekiyor. Uzmanlar, düşen kişiye ilk yapılacak müdahaleleri şöyle anlatıyor: “Oluşabilecek ödem nedeniyle saat ve yüzük gibi takıların çıkarılmalı, yaralı bölge yukarıda tutulmalı, kanama olması halinde temiz suyla temizlenmeli, ardından temiz ve kuru bezle kuvvetli bası uygulanmalı”.

 

Karda Yada Buzlu Yollarda Nasıl Yürümek Lazım?

  • Kaygan zemine uygun materyalden yapılmış ayakkabılar tercih edin. Ayakkabınızın altının kaymaz dokulu, lastik ve tırtıklı olması kayıp düşme olasılığını azaltabiliyor.  
  • Kasları sıcak tutacak kıyafetler giyin.
  • Şapka ve eldiven kullanın. Bunlar düşme riskine karşı ellerin ve başın maruz kalacağı hasarı engelleyebiliyor.
  • Her türlü kırığın önlenmesi için adımlarınıza dikkat edin, mümkün olduğu kadar küçük adımlarla ve yola bakarak yürüyün. Adımların geniş olması kayma riskini artırıyor.
  • Düşerken dengeyi sağlamak için elleriniz cebinizde yürümeyin.
  • Ani dönüş ve ani hareketlerden kaçının, merdivenlerde daha da dikkat edin.
  • El çantası yerine mümkün olduğunca sırt çantası kullanın, çantanızı da çok doldurmayın.

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER