Advert

Samsun'da ki Eğitim Kurumları FETÖ'nün Eline Geçmiş

Samsun'da okulları ve eğitim kurumlarını FETÖ ele geçirmiş! Samsun, Fetullahçı Terör Örgütü ile işbirliği içinde oldukları gerekçesiyle ihraç edilen öğretmen sayısının en fazla olduğu iller arasında 10'uncu sırada yer aldı. İhraç edilenlerin görev yerlerine bakıldığında, Samsun'da FETÖ'nün oldukça etkin olduğu ortaya çıktı

Samsun'da ki Eğitim Kurumları FETÖ'nün Eline Geçmiş
Samsun'da ki Eğitim Kurumları FETÖ'nün Eline Geçmiş Gerçek Taraf

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) en iyi örgütlendiği alan olan eğitimde 43 bin öğretmeni açığa aldı. FETÖ’nün bin 17 özel okulu, 823 özel öğrenci yurdu ve 283 kursunun faaliyetleri sona erdirildi. Yine örgütün okullarında görev yapan 27 bin 800 öğretmenin lisansı da bu kapsamda iptal edildi. Açığa alınan öğretmenlerin ihraçları için çalışmalar başlatıldı. İhraç edilenlerin görev yerlerine bakıldığında, Doğu ve Güneydoğu’da FETÖ’nün etkisinin düşük olduğu görülüyor. 3 bin 487 kişi ile İstanbul, 2 bin 32 ile Konya FETÖ’nün etkin olduğu illerin başında gelirken, en düşük olduğu il ise 7 öğretmen ihracıyla Tunceli oldu.

 

ÖĞRETMEN İHRAÇLARINDA SAMSUN İLK 10'DA

Listelere bakıldığında FETÖ’nün eğitim alanında en güçlü olduğu iller de gözler önüne serildi. Buna göre Samsun, FETÖ'nün eğitimde en etkin olarak faaliyet gösterdiği iller arasında ilk 10 sırada yer aldı. İstanbul, Konya, Ankara, Bursa, Gaziantep, K.Maraş, İzmir, Manisa ve Kayseri'den sonra en fazla öğretmenin ihraç edildiği il oldu. İstanbul'da 3 bin 487, Konya'da 2 bin 32, Ankara'da bin 595, Bursa'da bin 116, Gaziantep'te bin 59, K.Maraş'ta 898, İzmir'de 870, Manisa'da 878, Kayseri'de 862, Samsun'da ise 776 öğretmen FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle OHAL kararnamesi kapsamında, önce görevden uzaklaştırıldı ardından da ihraç edildi.

 

MASUM OLANLAR DA ÖRGÜTE KARIŞTIRILDI

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, Samsun'da eğitimde bu kadar fazla ihracın yaşanmasının kendilerini de şaşırttığını söyledi. İhraç edilen öğretmenlerle sendika olarak başvuruda bulunmaları halinde sürekli görüştüklerini ifade eden Güneysu, "Bir tek kişi de olsa masumsa, bu işlere bulaşmamışsa onlar iade edilmeli. Sap ile saman birbirine karıştırılmamalı. Sendika olarak bu hassasiyeti korumaya çalışıyoruz. Haksızlığa uğramış, masum olanların haklarını aramak için çaba gösteriyoruz. Önceki hafta görevden atılma listeleri yayınlandığında genel merkezimiz bir hukuk komisyonu oluşturdu. Siyasi iktidara ilettik. Masumiyetine inandığımız insanlar da işe karıştırılıyor diye kanaatlerimizi ifade ettik" diye konuştu.

 

 

200'ÜN ÜZERİNDE 'MAĞDURUM' ŞİKAYETİ

FETÖ mensuplarının masum insanların ihraçları üzerinden propaganda yaparak yandaş toplamaya çalıştığını da vurgulayan Nejdet Güneysu, "Terör örgütüne dahil olmuş insanlar da bu kalabalık içerisinde kayboluyorlar. Biz bu insanlara kendilerini savunma hakkı verilmesini, hangi suçtan dolayı görevimden atıldım ya da açığa alındım demesin istedik. Şu ana kadar 200'ün üzerinde kişi bize başvurdu. Bunların içinde benim üyelerim de var, başka sendikalardan olanlar da var, sendikasızlar da var. Yüzde 100 masumiyetine inandığımız, bu yapı ile hiç alakası olmayan ihbar ya da iftiralarla bu örgüte bulaştırılmış kişileri de Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşıyoruz. Bunu yaparken devletin işine asla karışmıyoruz. Biz sadece mazlum ve mağdur olduğunu belirtiyoruz, kanaat belirtiyoruz. Adam kriptodur, başka bağlantısı vardır. Onu biz bilemeyiz. Ama devlet sistemini oluştursun, yargısıyla soruşturmasıyla gereğini yapsın. Masum insanlar da mağdur olmasın" dedi.

 

EĞİTİMDE AKSAMA OLMAZ

Samsun'da yapılan öğretmen ihraçlarının okulların açılmasının ardından eğitimde çok fazla sıkıntıya yol açacağını düşünmediğini belirten Güneysu, "Atakum, Canik ve İlkadım'da yoğunlaşan norm fazlası öğretmenlerimiz vardı. Bu öğretmenlerimiz nedeniyle sıkıntı olacağı gözükmüyor. İdareci kadrosundan da çok fazla görevden alınan yok. Elbette ihraç edilen arkadaşlarımız için de üzülüyoruz. Ancak eğitimde bir akmasa olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

 

Kaynak: gazetegerçek

samsun fetö okulları fetö samsun necdet güneysu
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek