Samsun Canik Sel Felaketi Sorumluları Kim?

Samsun Haber: Samsun'un Canik İlçesi'nde 2012 yılında yaşanan sel felaketinde 13 kişi hayatını kaybetmişti. Belediye başkanlarının da bulunduğu 12 kişi hakkında ihmalkarlık nedeniyle açılan soruşturma sonunda kimlerin suçlu olduğu ortaya çıktı.

Samsun Canik Sel Felaketi Sorumluları Kim?
Samsun Canik Sel Felaketi Sorumluları Kim? Gerçek Taraf

 

Samsun'un Canik ilçesinde 2012 yılı Temmuz ayında 13 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketiyle ilgili aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 12 kişi hakkında açılan soruşturma sonunda savcılık takipsizlik kararı verdi.

Hazırlanan bilirkişi raporunda ise kamu kurumlarının sel felaketinde kusurları oldukları belirtildi.

 

CANİK BELEDİYESİ YÜZDE 20, BÜYÜKŞEHİR YÜZDE 30 KUSURLU BULUNDU

Ayrıca raporda Canik Belediyesi'nin ilçe sınırları içerindeki inşaat ve yapı kullanma izin belgesi verilmesi sorumluluğu, Yılanlıdere'nin taşması sonucu konut ve işyerlerinde oluşan zararda Canik Belediyesi'nin kusurunun yüzde 20 olduğu ifade edildi.  Ayrıca "Dere yatağında düşük kotta yer alan ve selden zarar gören kaçak yapıların 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'inci maddesi gereğince Canik Belediyesince zamanında yıkılmaması ve Büyükşehir Belediyesi'nce 5 bin 216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 11'inci maddesindeki denetim yükümlülüğünün yerine getirilmeyerek gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle Canik ve Büyükşehir Belediyesi'nin kusurlu olduğu" denildi. 5 bin 216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 3 bin 194 sayılı İmar Kanunu ve 2 bin 560 sayılı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun gereğince görevlerin gereklerinin yerine getirilmediğinden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı yüzde 30 kusurlu bulundu.

Evrensel gazetesi

canik sel felaketi samsun canik samsun
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin