Advert

Kurban Bayramı Sağlıklı Beslenme Reçetesi

Kurban Bayramı geldi çattı. Peki Kurban Bayramı'nda siyet programı nasıl uygulanmalı, kurban etleri nasıl tüketilmelidir?

Kurban Bayramı Sağlıklı Beslenme Reçetesi
Kurban Bayramı Sağlıklı Beslenme Reçetesi Gerçek Taraf

Kurban Bayramı’nda özellikle kurban etinin tüketilmesi ve saklanması konusunda yapılan bazı yanlış uygulamaların önemli sağlık sorunlarına neden oluyor. Kesilen kurban etini hemen tüketildiğini belirten doktorlar; “Kurban Bayramı’nda özellikle kırmızı tüketimi bir hayli artmaktadır. Bu durum; özellikle kalp hastalığı, hipertansiyon, böbrek, gut ve diyabet gibi kronik sorunları olanlarda, gastrit, ülser gibi mide problemleri yaşayanlarda ve ileri yaşlardaki kişilerde ekstra sağlık sorunları yaratabilir” dedi.

 

Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenin

Alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir. Kurban bayramında sağlıklı beslenme önerilerine kulak verin.

·      Bayram boyunca genellikle yapılan en büyük hata, gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemektir. Buna bağlı olarak da yemek saatinde gecikmeler ve yemek porsiyonları artmalar görülmektedir. Bu nedenle bayramlarda bile günde 4 -5 öğün olacak şekilde bir beslenme planı uygulanmalıdır.

·      Fazla miktarda ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalıdır.

·      Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı gün içerisinde tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğünlerinizde daha az yemenize yardımcı olur.

·      Kurban eti tüketilen öğünlerin yanında bol yeşillikli veya yoğurtlu salatalar tüketilmelidir.Sindiriminizi kolaylaştırır ve kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olur.

·      İçecek tüketimine de dikkat etmek gerekir. Asitli ve şekerli içeceklerden kaçınılmalı onun yerine az şekerli limonatalar, su veya ayran tüketilmelidir.

·      Gün içerisinde mutlaka ara öğün yapılmalıdır. Bu yöndeki tercihinizi de kabızlığı ve şişkinliği önlemek adına mevsim meyvelerinden kullanabilirsiniz.

·      Gün içerisinde 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin.

·      Bayram süresi boyunca da günde 30 dakika hafif tempolu yürüyüşler yapmak daha hareketli olmanızı verahatlamanızı sağlayacaktır.

kurban eti diyeti kurban mayramı sağlıklı beslenme
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!
Karpuzun 8 Önemli Faydası!