Advert

Samsun'da Kuş Gribi Alarmı

Çorum'da iki gün önce verilen kuş gribi alarmı Samsun'a da sıçradı. Uzmanlar kanatlı hayvan yetiştiricilerini kuş gribine karşı sıkı sıkı uyardı.

Samsun'da Kuş Gribi Alarmı
Samsun'da Kuş Gribi Alarmı Gerçek Taraf

 

Kavak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergin Taş, kanatlı hayvan yetiştiricilerini kuş gribine karşı duyarlı olmaları konusunda uyardı.

Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle yaban kazı ve yaban ördeği gibi su kuşlarının, tavuk vebası olarak da bilinen kuş gribinin çıkmasında ve yayılmasında büyük rolü olduğunu belirtti.

Kavak'ın göçmen kuşların göç güzergahında bulunduğuna işaret eden Taş, şöyle konuştu:

"Virüsü taşıyan kuşların salya, burun akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yerlerle temas eden bütün kanatlı hayvan çeşitleri etkilenirler. Bu hayvanlar arasında hızla yayılan bir hastalıktır. Bu durum hayvanların ölümüyle sonuçlanmaktadır. Bu hastalıkla mücadele noktasında görevli gittiğimiz mahallelerde ve kurumumuza gelen vatandaşlarımızın dikkatini çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla  kuş gribi ve kuş gribinden korunma yolları ve kuş gribinin insanlar üzerindeki belirtilerini anlatarak daha fazla bilgiye sahip olmaları için kitapçık ve broşür dağıtıyoruz."

Taş, herhangi bir şüphe halinde vatandaşların zaman kaybetmeden kendilerini haberdar etmelerini istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da 14 Araç Birbirine Girdi
Samsun'da 14 Araç Birbirine Girdi
Papağanı Öldüren Murat Özdemir intihar mı etti?
Papağanı Öldüren Murat Özdemir intihar mı etti?