Advert

SASMEM Hikmet Boran'ı Unutmadı

14 Mart Tıp Bayramı ülkemizde tam 100 yıldır kutlanmaya devam ediyor.

SASMEM Hikmet Boran'ı Unutmadı
SASMEM Hikmet Boran'ı Unutmadı Editör

 

Samsun Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Derneği SASMEM, 14 Mart’ın bayram olarak kutlanmasına sebebiyet veren ve günümüzde adı unutulmuş olan fedakar Doktor Hikmet Boran’ı günün anlam ve önemine binaen yeniden hatırlayıp kamuoyuna bu fekadar ve kahraman doktoru tanıtmak için bir yazı açıklama yaptı.

SASMEM açıklamasında, “Ülkemizde, çağdaş anlamda tıp eğitimine Sultan 2’nci Mahmut döneminde, 14 Mart 1827 günü Tıbbiye’nin kurulmasıyla başlanmıştır” diyerek şöyle devam ediyor;

14 Mart günü “Tıp Bayramı” olarak, her yıl nasıl ve neden kutlanmaktadır?

1919 yılında, Tıbbiye İngiliz askerlerinin işgali altındadır.

14 Mart günü Hikmet Bey’in önderliğindeki Tıbbiye Öğrencileri, Tıbbiye binasının kuleleri arasına büyük bir Türk Bayrağı asarak, işgale ve emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesini başlattılar. Hikmet Beyin Sivas Kongresi için delege seçilmesinde bu olay etkili olmuştur.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, Dr. Hikmet Boran Bey Genel Cerrahlık mesleğini yürütmüş; siyasetten uzak durmuştur. Kongredeki görevini, kişisel çıkarları için asla kullanmamıştır.

 

 

Tabip Yarbay Hikmet Boran 1944 yılında Sarıkamış’ta, kar altında kalan Mehmetçikleri kurtarmaya çalışırken ciğerlerini üşüterek verem hastalığına tutulmuştur. İstanbul’daki Sanatoryum sağaltımıyla şifaya kavuşamayıp, 1945’te ölmüştür.

Mezarı, İstanbul Karacaahmet Şehitliğindedir. İşte bu yüzden 14 Mart bizler için sadece Tıp Bayramı değil cesaretin, bağımsızlığın ve fedakârlığın bayramıdır.

Ülke olarak içerisinden geçtiğimiz bu zor günlerde 14 Mart vesilesiyle ülkesi için her şeyini feda eden tüm meslektaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sırt Ağrısı İçin Kendi Spermini Vücuduna Enjekte Eden Adam Hastaneye Kaldırıldı
Sırt Ağrısı İçin Kendi Spermini Vücuduna Enjekte Eden Adam Hastaneye Kaldırıldı
Samsun'da 14 Araç Birbirine Girdi
Samsun'da 14 Araç Birbirine Girdi