Advert

ADD Samsun Gençlik'ten Kadın Şiddetine Dur De!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi Gençlik Kolu, kadın şiddeti ve kadın cinayetleri dikkat çekmek için basın açıklaması yayınladı.

ADD Samsun Gençlik'ten Kadın Şiddetine Dur De!
ADD Samsun Gençlik'ten Kadın Şiddetine Dur De! Gerçek Taraf

 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi Gençlik Kolu, yaptığı basın açıklamasında;

'25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kadının (Mirabel Kardeşler) tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinin ardından, 39 yıl sonra 1999'un 25 Kasımın' da , Birleşmiş Milletler tarafından ‘Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü' ilan edilmişti. Bu vahşice yaşanan olayın üzerinden yıllar geçse de hiçbir şey değişmedi aksine tecavüz ve taciz olayları daha da arttı.

Kadınlar hayatlarının her döneminde şiddete maruz kalıyorlar. Babadan, erkek kardeşten , kocadan ya da hiç tanımadıkları bir erkekten.. Ve hiçbir yasa kadına yönelik şiddeti caydırıcı özellikte değil. Çok değil bir hafta önce mevcut iktidar milletvekilleri meclis gündemine ahlaksız bir düzenleme sundu.' Cinsel İstismar ' suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören yasa tasarısı daha açık bir tabirle tecavüzü meşrulaştıran tasarı toplumsal muhalefetin etkin baskısıyla geri çekildi. Kadınların birleşerek haklarını aradıklarında ne kadar güzel sonuçlar aldıklarını bir kere daha gördük.

Kadın cinayetlerinde en önemli faktör olan 'namus algısının' kadınların bedenlerini ve emeklerini denetlemeye yönelik olduğunu gelenek ve göreneklerle olduğu kadar eğitim sisteminin de cinsiyetçi yapısıyla ve ' aile değerleri ' adı altında tüm topluma ideolojik olarak benimsetildiğini görmekteyiz.

' Boşanmak istedi , piercing taktı , dövmesi vardı , dekolte giydi , sevgili olma teklifimi reddetti ' gibi haksız sebeplerle kadınlar her gün cinsel istismara uğruyor ya da katlediliyor. Erkek egemen düşüncenin kadınların bedenleri üzerindeki bu yersiz hakkı görmelerine İTİRAZIMIZ VAR!!

Şiddeti onaylayan , meşrulaştıran zihniyet değişmedikçe kadına yönelik şiddette bitmez. Çünkü şiddet nerede , nasıl, kim tarafından uygulanıyor olursa olsun beslendiği kaynak aynıdır. Şiddete karşı mücadele etmemek , göz yummakta ona ortak olmak demektir. Tanık olduğunuz şiddete onay veriyor ve ya sessiz kalıyorsanız şiddetten yanasınız demektir.

Bizler artık hayatı yaşanmaz kılan şiddet terörüne karşı somut sonuçlar elde etmek istiyoruz. Caydırıcı yasalar istiyoruz. Kadınların hava karardığında rahatça gezebileceği sokaklar istiyoruz.

Kadına yönelik şiddetle mücadele de bizde varız. Sadece 25 Kasımda değil , kadınların şiddete karşı mücadele verdikleri her gün yanlarında olmaya devam edeceğiz.' dedi.

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!