Samsun Çarşamba Havaalanı 11 Ay Kapanacakmış

Samsun Çarşamba Havalimanı'nın 11 ay kapalı kalacağı gelen tepkiler üzerine 3 aya düşürülmüş.

Samsun Çarşamba Havaalanı 11 Ay Kapanacakmış
Samsun Çarşamba Havaalanı 11 Ay Kapanacakmış Gerçek Taraf

 

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin,  Samsun’un en önemli sorunu haline gelen ve 1 Mart itibariyle en az 3 ay süreyle kapanacak olan Samsun Havaalanı'nın problemi ve çözüm önerisini Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’a iletti. 

 

Tekin, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a hitaben; ''Samsun havaalanı 1 Mart itibari ile en az 3 ay süreyle kapatılacak. Kapatılma nedeni neticede 19 cm yi bulan pistteki seyim şeklindeki çökme gösteriliyor, teknik olarak doğru olabilir, ancak esas sebep sizsiniz. Bu çökme çok eskiden biliniyordu. Buna rağmen ödenek aktarmadınız:''

Tekin Bakana hitaben konuşmasının devamında; “31 Aralık 2012 tarihinde resmi rapora yansıdığı halde, ikinci pist için herhangi bir çalışma yapılmamıştır. İkinci pist Samsun Uluslararası Havaalanı için zaten şarttır. Şimdi ilgisizlik nedeniyle 3 ay süreyle kapanacak olan Samsun Çarşamba Havaalanı Samsun’a ekonomik olarak vereceği zarar yeni bir piste eş değerdir. Bu günahta Devlet Planlama Teşkilatına, yeni adıyla Kalkınma Bakanlığına ait bir günahtır. Her halükarda ikinci pisti de Samsunlular olarak acil bekliyoruz.”

 

 

ÇÖKME 22 CM'YE ULAŞMIŞ

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak’ı makamında ziyaret ederek çözüm aradı. Aynı soruları ve çözüm önerilerini sayın Ocak’a da ilettiğini ve zamanında tedbir alınmayışını da tartışırken sayın Funda Ocak’ın da hava alanının kapatılmasına teknik olarak mecbur olduklarını, 19 cm derinliğinde pist boyunca bir seyim şeklinde çökme olduğunu ve yapım süresinin yaklaşık 11 ay olduğunu vurguladı. Kalkışta uçağın kuyruk kısmının yere değme ihtimali olduğunu ve çökme nedeniyle  22 cm’ye ulaşan  bu riski de kimsenin alamayacağını belirtti.  

 

İKİNCİ PİST YAPILACAK

Temmuz ayındaki olimpiyatlara kadar pisti açacaklarını, diğer tamir tadilat ve bakımları bilahare devam edeceklerini, bu bakımların havaalanının açılmasına etki etmeyeceğini söyleyen Genel Müdür Funda Ocak, aslında yapım süresi yaklaşık 11 ay süren pisti  Temmuz ayındaki olimpiyatlara kadar  açacaklarını ifade etti.

DHMİ Genel Müdürü Funda OCAK Tekin’e hitaben “İkinci pist yapılmasının gerekli olduğunu bu öneriye kendisinin de katıldığını, çalışmalara başladıklarını, bu 3 aylık kapanmanın da kendilerine ders olduğunu 2018 yılı yatırım programına ikinci pisti alacaklarına söz verdi. Dolayısıyla inşallah şerden hayır doğacak” dedi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin