Advert

MHP Milletvekili Erhan Usta, Asgari Ücretteki Artış Aylık Ortalama Kazanca Yansımıyor

2018 yılının ilk günlerinde asgari ücret tartışmaları devam ederken Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU'nun "2002'de asgari ücret 184 liraydı, bugün bin 603 lirayı tartışır hale geldik. O zaman asgari ücretle çalışan bir kişi 90 maaşıyla 1.4 motor gücüne sahip bir sıfır araç alabilirken şimdi 42 maaşıyla sıfır bir araç alabiliyor" sözleri çok dikkat çekmişti. Asgari ücret konusunda bir değerlendirme de Samsun Milletvekili ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan USTA’dan geldi.

MHP Milletvekili Erhan Usta, Asgari Ücretteki Artış Aylık Ortalama Kazanca Yansımıyor
MHP Milletvekili Erhan Usta, Asgari Ücretteki Artış Aylık Ortalama Kazanca Yansımıyor Editör

 

TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Maliyet İstatistikleri sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaşan USTA, “Asgari ücrete uygulanan artış oranlarının, çalışanların aylık ortalama brüt kazançlarına ne yazık ki aynı ölçüde yansımadığı görülmektedir. Çalışanların aylık ortalama brüt kazançları 2004 yılında 1145 TL’ydi ki bu, brüt 433 TL olan asgari ücretin 2,6 katıydı. 2016 yılında aylık ortalama brüt kazanç 3309 TL yani 1647 TL olan asgari ücretin sadece 2 katı. 2004-2016 arasındaki 12 yılda brüt asgari ücret %280 artarken; çalışanların aylık ortalama kazancı sadece %180 artmış. Zaten ilgili dönemde de enflasyonun %158 artmış olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu, alım gücünde belirgin bir artış olmadığı anlamına gelir.” dedi.

 

12 YILDA AYLIK ORTALAMA KAZANCIN ALTIN KARŞILIĞI 61 GRAMDAN 28 GRAMA DÜŞTÜ!

 

Son 12 yılda, aylık ortalama kazançta yıllık refah artışı sadece 1 puan olmuş diyen USTA, “Ortalama kazançlarda enflasyonun üzerinde belirgin artış olmayınca, vatandaşın da alım gücümüzde artış yok, aksine düşüş var demesine şaşmamak lazım. Çünkü bazı maddelerde alım gücünde ciddi düşüşler var.

Vatandaşın aylık ortalama brüt kazancının ekmek karşılığı 2004 yılında 977 kg iken 2016'da 864 kg'a düşmüş. Dana eti 104 kg dan 86 kg'a düşmüş. Beyaz peynir 257 kilodan 168'e, tereyağı 114'ten 100'e, zeytinyağı 163'ten 115'e düşmüş. Kira karşılığı 5,2 aydan 4,7'ye düşmüş. Altın karşılığı 61 gramdan 28 grama düşmüş. Örnekleri çoğaltma gereği duymuyorum, isteyenler tabloyu inceleyebilir.” diye ekledi.

 

VATANDAŞ: “ALIM GÜCÜMÜZDE ARTIŞ HİSSETMİYORUZ ARKADAŞ!”

 

Kullandığı verilerin tamamının, yayınlanmış resmi veriler olduğunu söyleyen USTA sözlerini: “Verilerin biri "öyle" söylüyor, biri "böyle" söylüyor olabilir. Ama vatandaş “Alım gücümüzde artış hissetmiyoruz arkadaş" diyorsa, yalan söylemiyor! Çünkü asgari ücrete uygulanan artış oranlarını çalışanların aylık ortalama brüt kazançlarına ne yazık ki aynı ölçüde yansımıyor!” diyerek tamamladı.
 

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayaklarınıza Bu Bakımı Yapınca Bakın Neler Hissedeceksiniz
Ayaklarınıza Bu Bakımı Yapınca Bakın Neler Hissedeceksiniz
Bilet Kesen Kadın Kimliklerini İstedi – Görür Görmez Polise Haber Verdi
Bilet Kesen Kadın Kimliklerini İstedi – Görür Görmez Polise Haber Verdi