Mehmet Soykan Halısaha Maçında Kalp Krizi Geçirerek Öldü

Samsun taraftarlarının sevilen ismi Mehmet Soykan, haftada bir olarak oynadığı halısaha maçında kalp krizi geçirerek öldü. Mehmet Soykan'ın ölümü sevenlerini üzerken akıllara halısahada maç yapmak zararlı mı? sorularını gündeme getirdi.

Mehmet Soykan Halısaha Maçında Kalp Krizi Geçirerek Öldü
Mehmet Soykan Halısaha Maçında Kalp Krizi Geçirerek Öldü Gerçek Taraf

 

Samsunspor taraftarlarının sevilen yüzü olan Mehmet Soykan geçirdiği kalp kirizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu.

Her hafta düzenli olarak katıldığı halısaha maçında kalp krizi geçiren Mehmet Soykan, arkadaşları tarafından Atakum'da bulunan özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastanenin acil servisinde yapılan tüm müdahalelere rağmen Mehmet Soykan kaldırıldığı hastanede kalp krizinden vefat etti. Acı haberi alan arkadaşları hastaneye koştu. Mehmet Soykan'ın ölümü tüm sevenlerini üzdü.

Mehmet Soykan'ın kalp krizi geçirmesinin ilk defa yaşanmadığı bundan 4 yıl öncede kalp krizi geçirerek hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi.

 

 

Mehmet Soykan'ın halısahada kalp krizi geçirerek ölmesi akıllara halısahada spor yapmak zararlı mı sorusunu gündeme getirdi.

Düzenli olarak spor yapmayan bir kişinin, haftada bir gün halı saha maçı yapması, kalp sağlığı açısından çok zararlıdır.

Halı sahada maç yapmak için yeterli kondisyon düzeyinde olmanız, en azından maçlara hazırlık yapmanız yada düzenli spor alışkanlığına sahip olmanız gerekmektedir. İşte haftada bir de olsa yapılan halı saha maçları için size bazı öneriler.

 

Çim sahaları tercih etmeye çalışın;

Halı sahalarda kullanılan suni, plastik çim sebebiyle sürekli plastiğe sürtünerek koşan kişilerin vücudunda statik elektrik oluşmakta ve oluşan fazlalığı topraklayıp vücudundan atamamaktadır. İşte halı saha maçlarında karşılaşılan kalp krizlerinin asıl sebebi bu elektrik yüklenmesi ile kalbin gereksiz uyarılmasıdır. Bu yüzden her yıl bir çok kişi halı saha da kalp krizi geçirmektedir.

Profesyonel malzeme kullanılmadan inşa edilen halı sahalarda zemin yumuşak olmadığı için darbe alan kişilerin omurgalarında ve eklemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu zararı en aza indirgemek için en azından dizlik, dirseklik ve darbe koruyucu malzemeler kullanmanızı öneriliyor.

 

 

Maçtan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın;

Halı sahalarda maç yapan kişiler genelde düzenli spor yapmayan yada bu konuda deneyimsiz kişilerden oluşmaktadır. Maçlara başlamadan önce yapılan en büyük hata ise ısınmaya yeterince önem verilmemesidir. Kas ve eklemlerini yeterince hareket ettirmeyen ve ısınmayan bir kişi kuvvetle muhtemel ilerleyen dakikalarda bir sakatlık yaşamaya yakındır. Maç anında olmasada akşam evinize gittiğinizde ağrılarınız başlayabilir.

 

İdmansız halısaha maçı yapmayın

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Sedit Kıvanç Muratlı, “Bu durumlara bağlı problemler özelikle bacak ve ayakları içeren alt kısımlarda olmaktadır. Ayak bileği ve diz eklemlerinde ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Ön çapraz bağı, menüsküs yaralanmaları, ayak bileğinde bağ yaralanmaları, ayakta kırık çıkık çokça karşılaştığımız sorunlar olmaktadır. Bu tür olayların önemli bir kısmında ciddi cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Bazı zamanlar bu durum uzun süreli rehabilitasyona kadar gitmektedir. Daha da önemlisi bazı vakalarda tam iyileşme olamamakta, hareket kısıtlılığı kalabilmektedir. Bir futbol takımında, futbolcuların antrenmana çıkmaması halinde maça çıkmasına izin verilmez” dedi.

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayaklarınıza Bu Bakımı Yapınca Bakın Neler Hissedeceksiniz
Ayaklarınıza Bu Bakımı Yapınca Bakın Neler Hissedeceksiniz
Bilet Kesen Kadın Kimliklerini İstedi – Görür Görmez Polise Haber Verdi
Bilet Kesen Kadın Kimliklerini İstedi – Görür Görmez Polise Haber Verdi