Advert

CEZAEVLERİ ALARM VERİYOR

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz, cezaevlerinde keyfi uygulamaların yapıldığını, mektup yazmanın bile imkansız olduğunu belirterek, cezaevlerinde ciddi bir insan hakları ihlali yapıldığını söyledi.

CEZAEVLERİ ALARM VERİYOR
CEZAEVLERİ ALARM VERİYOR Gerçek Taraf

 

Akçagöz; ‘Yaklaşık 5 yıldır cezaevlerine giden ve burada incelemelerde bulunan CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu (CHP-CK) üyesi milletvekilleri, bu ziyaretlerinde, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cezaevlerinde keyfi uygulamaların gün geçtikçe arttığına tanık olmuşlar ve bu durumu Türkiye kamuoyunun bilgisine rapor halinde sunmuşlardır. Buna göre, Cezaevi şartlarının her geçen gün hem ziyaretçiler hem de ziyaret edilenler açısından daha sıkıntılı bir hal aldığı gözlemlenmiştir.’ dedi 

 

CEZAEVİ GÖRÜŞLERİ KISITLANDI          

Cezaevlerinde mektup yazmanın ve dışarıdan kitap sokmanın ilk kez neredeyse imkansız hale geldiği görülmektedir. Bu, 12 Eylül'den de beter bir durumda olduğumuzu göstermektedir. Olağanüstü Hal dönemi ile birlikte, Cezaevi'nde bulunan sanıkların, henüz suçları dahi yüzlerine okunmamışken, henüz iddianameleri hazırlanmamışken bir suçluymuş muamelesine tabi tutulduklarını görüyoruz. Aileleri ile yapacak oldukları görüşmelerin yanında, Avukatları ile yaptıkları görüşmeler de denetime tabi tutulmaktadır. Bu düpedüz, savunma hakkının kısıtlanmasıdır. Avukat ile sanığın özgür bir ortamda görüşme olanağının kendilerine verilmemiş olması, savunma hakkını temelden zedeler. Buna dayanak olarak gösterilen Kanun Hükmünde Kararnameler, tamamiyle hukuk dışıdır.

 

 

TUTUKLULAR YERLERDE YATIYOR

Cezaevlerinde kimi tutuklular yerlerde yatmakta,  ranzaları dönüşümlü olarak kullanmaktadırlar. Tutukluların insani olmayan tarzda bu şartlara maruz bırakılması da hukuki değildir. Tutuklama bir tedbir kurumudur. Tedbiren özgürlükleri kısıtlanan insanların da hakları vardır ve bu haklara riayet edilmesi gerekir. 

           

İNSAN HAKLARI HİÇE SAYILIYOR

Cezaevleri, devletin gözetim ve denetimi altında bulunan kurumlardır. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin önemli bir kriteri de, cezaevlerinin durumudur. Bu nedenle, devlet gözetimi altında olan insanların başına gelebilecek hemen her şeyden devlet sorumludur. Görünen tablo, AKP hükümetinin bu konuda da başarısız bir insan hakkı sınavı verdiğini göstermektedir. Hele ki, henüz suçu sabit olmamış tutuklular için reva görülen her hukuk dışı muamele, ileride beraat etme ihtimalini de göz önüne aldığımızda, ciddi bir insan hakkı ihlalidir. 

samsun cezaevi chp tufan akçagöz
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem Bilimsel Olarak Kanıtlandı
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!
Tatlının Üzerine Mutlaka Bir Parça Peynir Tüketin!