Advert

Samsun Teknopark Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Başımıza İcat Çıkartacak Gençler Arıyoruz

Samsun Teknopark, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencilerine yönelik 2017-2018 öğretim yılında gerçekleştirecekleri etkinlikleri tanıttığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda Samsun Teknopark’ın genel yapısı, OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ TTO) ve girişimcilik konusu ele alındı.

Samsun Teknopark Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Başımıza İcat Çıkartacak Gençler Arıyoruz
Samsun Teknopark Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Başımıza İcat Çıkartacak Gençler Arıyoruz Editör

 

Samsun Teknopark binasında gerçekleşen toplantıya; Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, OMÜ TTO Proje Yürütücüsü Dr. Mustafa Mortaş, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Prof. Dr. Kürşat Demiryürek, KATEM Proje Koordinatörü Osman Özkoç ve öğrenciler katıldı.

“TEKNOPARKLARIN ÖZÜ TEKNOLOJİ, YENİLİKÇİLİK VE GİRİŞİM”

Buğra Çolak yaptığı konuşmada “Samsun Teknopark olarak biz kimiz?” başlığı altında 2009 kuruluş yılından itibaren bugüne gelme süreçlerindeki temel adımları anlattı. Dünyadaki tüm Teknoparkların teknoloji, yenilikçilik ve girişim olmak üzere üç önemli kelime ile tanımlandığını söyleyen Çolak, “Biz bu üç kelimeyle özdeşleşen iş fikirlerini Samsun Teknopark olarak desteklemeye çalışıyoruz.” dedi.

“YARATICILIK SINIRLARIN DIŞINDA DÜŞÜNEBİLME YETENEĞİDİR”

OMÜ TTO Proje Yürütücüsü Dr. Mustafa Mortaş da öğrencilere OMÜ TTO’nun görevlerini anlatarak “Biz iş fikirlerinizi değerlendiriyor, fikirlerinizi koruma altına alıyor, buluşlarınızı ticari değerlere dönüştürüyor, girişimcilerin şirket kurmasına yardımcı oluyoruz. Unutmayın ki yaratıcılık, sınırların dışında düşünebilme yeteneğidir.” diye konuştu.

“AMAÇ GİRİŞİMCİLİK KONUSUNDA FARKINDALIK YARATMAK”

Prof. Dr. Kürşat Demiryürek ise 2015 yılında hayata geçmiş olan TÜBİTAK onaylı projelerini öğrencilerle paylaştı. Projenin amacını öğrenci ve öğretim elemanları arasında girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ile başarılı iş fikirlerinin uygulamaya aktarılmasına yardımcı olmak olarak tanımlayan Demiryürek, akademisyenlere yönelik yaptıkları girişimcilik eğitimlerinden de bahsetti.

“FİKİRLERİN GELİŞTİRİLMESİNDE GEÇMİŞTE YAŞANAN OLUMSUZLUKLARDAN ETKİLENMEYİN”

Osman Özkoç gençlere yönelik yapmış olduğu konuşmada girişimcilikle ilgili önemli isimlerin yanında geçmiş deneyim ve çalışmalarından bahsederek “Girişimcilerin fikirleri varsa bunların sadece fikir olarak kalmaması, bu fikirlerden yeni ürünler ortaya çıkması anlamında destek alınabilmesi için gerekirse ısrarcı olmalarını ve girişimcilikle alakalı geçmişteki olumsuz olayların kendilerini etkilememesi gerektiğini.” dile getirdi.

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek