Aliexpress INT
Aliexpress INT

Eklem Ağrısı Çekenler Dikkat

Son yıllarda Türkiye'de çok sık görülen hastalıklardan biri de Romatoid Artrit. Halk arasında eklem iltihabı olarak bilinen ve genellikle vücudun boyun, omuz, dirsekler, çene, diz ve ayak bölgelerinde görünen bu hastalığı VM Medical Park Samsun Hastanesi Romatoloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gürler, anlattı

Eklem Ağrısı Çekenler Dikkat
Eklem Ağrısı Çekenler Dikkat Editör

 

Romatoid artrit, öncelikle küçük eklemlerin yani el ve ayak eklemlerinin tutulduğu,  kronik ve 6 haftadan uzun süreli seyir gösteren bir eklem hastalığıdır. Romatoid artrite neyin sebep olduğu tam olarak bilinmezken, kişinin genetik yapısı, sigara ve geçirilen bazı enfeksiyonlar gibi çeşitli çevresel faktörlerin de bu hastalığa yol açabileceği düşünülüyor. VM Medical Park Samsun Hastanesi Romatoloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gürler ise Her 100 kişiden birinde hayatının bir döneminde görülen romatoid artrit ile ilgili bilgileri şöyle sıraladı;

ROMATOİD ARTRİT NASIL GELİŞİR VE İLERLER?

Genellikle haftalar, bazen aylar içinde özellikle el, bazen ayak küçük eklemleri, el bileğinde ağrı, şişlik ve sabahları bir saatten uzun süren katılık yakınmalarıyla başlar. Önceleri bu bir süre olup geçerken sonra devamlı hal almaya başlar. Diz, dirsek, omuz, ayak bileği gibi büyük eklemlerde de benzer yakınmalar oluşabilir. Daha az görülmekle birlikte, hızlı ve gürültülü bir başlangıçla bir hafta içinde birçok eklemde veya tek büyük eklemde yakınmalar başlayabilir. Ağrı dışında kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk, anemi, kilo kaybı ve bazen hafif de olsa ateş yakınmaları olur. Romatoid artritin şiddeti, kişiden kişiye değişir. Kronik bir hastalıktır. Uzun yıllar sürer; bazen bir ömür boyu devam eder.

ROMATOİD ARTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ekleme ait belirtiler: Tutulan eklemlerde ağrı, şişlik, eklem üzerinde sıcaklık artışı ve harekette kısıtlılık olur. Sabahları veya istirahatle o eklemlerde en az bir saat süren tutukluk hissi vardır. El bileği eklemi tutulduğunda, elin ilk üç parmağında ve 4. parmağın iç yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma olur. Genellikle dirsek eklemindeki artritlerde ise 5. parmak ve 4. parmak dış yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma olur. Ayak bileği eklemi tutulduğunda ise ayak bileği iç kısmından ayak parmaklarına doğru uyuşma ve karıncalanmalar gelişebilir. Romatoid artritli hastaların çok daha azında iltihap akciğer, kalp, kan damarları veya göz gibi diğer organları tutabilir. O zaman çok daha çeşitli şikayetlere ve ciddi problemlere neden olabilir.

ERKEN TANI VE TEDAVİ SAKATLIĞI ÖNLÜYOR

Romatoid artrit tedavi edilmediğinde, her bir alevlenmeyle, eklemde hasar gelişiyor. Bu hasarın gelişme süresi ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Sonuçta, eklemde hareket açıklığında kısıtlılıkla giden sakatlığa yol açıyor. Romatoid artrite bağlı eklemlerdeki sakatlıklar, genellikle ilk 2 yılında geliştiği için, hastalığın erken dönemde tanınması ve kontrol altına alınması çok önemli. Bu nedenle hastaların sadece eklemleriyle değil, tüm sistemleriyle ayrıntılı değerlendirilmeleri gerekiyor. Romatoid artriti tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yok. Ancak tedavide Romatolog asıl sorumlu kişidir. Neyse ki erken tanı ve uygun tedaviler sayesinde eklemde gelişebilecek hasarı ve sakatlığı engellemek mümkün olabiliyor. Bu nedenle öncelikle hastalığın belirtilerini bilmek ve zamanında hekime başvurmak büyük önem taşıyor. 

ROMATOİD ARTRİT İLE YAŞAMAK

Eklemleriniz ağrırken ve bitkinken egzersiz aklınıza gelebilecek en son şey olabilir. Fakat araştırmalara göre egzersiz yapmak ağrılarınız azaltabilir ve günlük aktivitelerinizi günden güne iyileştirebilir. Bu anlamda gücünüzü arttıracak belirli esnetme hareketlerini yapabilir, yürüyüş ve suda egzersiz yaparak bisiklete binebilirsiniz.  Araştırmalardan elde edilen sonuçlar bugün, Romatoid artritli hastaların 20 yıl öncesine göre, gerek iş gerek ise aile yaşantılarının daha konforlu ve kolay olmasını sağlamıştır. Eldeki yeni teknolojiler ve görüntüleme yöntemleri ile yarına daha da umutlu bakabilmekteyiz. Bu gibi durumlarda hastaların yaşam kalitesi üzerine olumlu yansıyacaktır. Bu yüzden hekimlerinize soru sormaktan hissettiklerini ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca Romatoid artrit ile ilgili daha fazla şey öğrenin. Bu sizin hekiminizle tedavi süreci ve seçenekleri ile ilgili konuşmanızı sağlayacaktır.

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buzdolabında Bozuk Para Bırakmanız İçin Harika Neden
Buzdolabında Bozuk Para Bırakmanız İçin Harika Neden
Kilo Aldırmayan 7 Harika Yiyecek
Kilo Aldırmayan 7 Harika Yiyecek