Aliexpress INT
Aliexpress INT

Avrupa'dan Sonra Şeytan Sıcakları Türkiye'ye Geliyor!

Çok bunaltıcı bir yaz mevsimini geride bıraktık ama serinlemenin keyfi kısa sürecek gibi. Uzmanlardan gelen bir uyarı bizi daha bunaltıcı yazların beklediğini gösteriyor. Çünkü bundan sonra 40 dereceyi aşan ‘şeytan sıcakları’nın normalleşeceği belirtiliyor.

Avrupa'dan Sonra Şeytan Sıcakları Türkiye'ye Geliyor!
Avrupa'dan Sonra Şeytan Sıcakları Türkiye'ye Geliyor! Editör

 

Meteorolojik araştırma kuruluşu World Weather Attribution (WWA) yaptı uyarıyı. İncelemelere göre bu yaz şeytan sıcakları olarak adlandırılan hava dalgasının sayısı 100 yıl öncesine göre 4 kat arttı.

 

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü uzmanı Geert Jan van Oldenborgh’a göre, günümüzdeki yaz mevsimi ile 100 yıl önceki yaz mevsimi arasında büyük bir fark var. Artık hava çok daha sıcak, üstelik aşırı sıcak dalgaları da daha sık görülüyor. Oldenborgh, “Bu yaz gördüğümüz şeytan sıcaklarını Avrupa'nın güneyinde her yaz göreceğiz” diyor.

 

Eğer sera gazları bu hızla atmosfere salınmaya devam ederse şeytan sıcakları 2050’den sonra günlük hayatımızın bir parçası olacak. 40 derecenin üzeri normal sınırlar içinde kabul edilecek. Çünkü hava sıcaklığındaki artış hızı çok yüksek. 1950’den bu yana dünya genelinde hava sıcaklıklarının 1-2 derece arttığı belirtiliyor.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buzdolabında Bozuk Para Bırakmanız İçin Harika Neden
Buzdolabında Bozuk Para Bırakmanız İçin Harika Neden
Kilo Aldırmayan 7 Harika Yiyecek
Kilo Aldırmayan 7 Harika Yiyecek