AK Parti'de 3 Büyükşehir ve 10 İlçe Belediye Başkanları Değişecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa etmesinden sonra AK Parti’de düzenlenen iki kritik toplantıda 3 büyükşehir ile 10’a yakın ilçe belediyesinde benzer değişimin yaşanabileceği belirtiliyor.

AK Parti'de 3 Büyükşehir ve 10 İlçe Belediye Başkanları Değişecek
AK Parti'de 3 Büyükşehir ve 10 İlçe Belediye Başkanları Değişecek Gerçek Taraf

 

AK Parti’de bir hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan iki toplantıya da İBB Başkanlığı’ndan istifa eden Kadir Topbaş ve İstanbul damgasını vurdu. İstanbul’da yapılan istişare toplantısından sonra önceki günkü MYK toplantısında bugün yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için aday seçimleri ele alındı.

 

OPERASYON BEKLENTİSİ

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, süreç hakkında teknik bilgi verdi. İstanbul’da pazar günü yapılan istişare toplantısında üç belediye başkanının ismi gündeme gelirken, bunlardan Mevlüt Uysal’ın adının öne çıktığı kamuoyuna yansımıştı. Partide yapılan temayül yoklamalarında da ağırlığın Uysal üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi.

 

SIRADA SAMSUN VAR MI?

MYK’da isimlendirme yapılmazken, AK Parti’de 2019 mart ayında yapılacak seçimlere kadar İstanbul gibi bazı büyükşehirlerde birden fazla belediye başkanının görevden ayrılabileceği konuşulurken belediyeler arasından Samsun’da olabileceği kulislerde yer aldı

Üç büyükşehir belediye başkanı ve 10’a yakın ilçe belediye başkanıyla ilgili benzer bir süreç yaşanacağı ve 2019 yerel seçimlerine farklı isimlerle gidileceği dile getiriliyor. Parti içerisinde belediye seçimlerinin yoğun şekilde konuşulmaya başlanmasıyla birlikte, çok sayıda eski bakan ve milletvekilinin büyük illerde aday olarak değerlendirileceği iddia ediliyor. Bunlardan en önemli isim olarak İstanbul için Binali Yıldırım dillendiriliyor.

 

SAHAYA İNME ZAMANI GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazar günü İstanbul’da yapılan istişare toplantısında “Görevi devralacak arkadaş, performans gösterirse, 2019’da aynı şekilde yola devam ederiz. Bundan sonraki süreç çok önemli. İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır. 2019’a daha zaman var demeyeceğiz. Sahaya inme zamanımız geldi. Çok kritik bir döneme giriyoruz. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirip, İstanbul’u almalıyız. Milletvekillerimizle teşkilatımızla birlikte çalışalım” dediği belirtildi.

 

'BÜTÜNŞEHİRİ SEÇİME YETİŞTİRİN'

Hükümet, 2019 yerel seçimlerine yetiştirilmek üzere başlattığı yasa çalışmasında son aşamaya geldi. 750 bin nüfusun üzerinde olan yerleri ‘büyükşehir’, onun dışında kalan tüm illeri ‘bütünşehir’ olarak tanımlayan düzenlemenin, 2019 yerel seçimlerine yetiştirilmesi için 6 ay içinde yasalaşması gerekiyor.

- Taslak, il özel idareleri eliyle yapılan bazı hizmetlerin, şehir belediyelerine aktarılmasını öngörüyor. Taslağa göre, bir önceki düzenlemede bazı yetkileri elinden alınan ilçe belediyeleri de güçlendirilecek.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ayaklarınıza Bu Bakımı Yapınca Bakın Neler Hissedeceksiniz
Ayaklarınıza Bu Bakımı Yapınca Bakın Neler Hissedeceksiniz
Bilet Kesen Kadın Kimliklerini İstedi – Görür Görmez Polise Haber Verdi
Bilet Kesen Kadın Kimliklerini İstedi – Görür Görmez Polise Haber Verdi