Advert

Palandöken, Vergi Artışları Kayıtdışılığı Artırıyor

Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın yeni torba kanun tasarısı ile ilgili yapmış olduğu açıklamalardan birçok vergide yılbaşından itibaren artış olacağının anlaşıldığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vergi artışlarının ekonomik büyümeyi baskılayacağı endişesini taşıyoruz” dedi.

Palandöken, Vergi Artışları Kayıtdışılığı Artırıyor
Palandöken, Vergi Artışları Kayıtdışılığı Artırıyor Editör

 

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Palandöken, “Ekonomik büyümenin tam hızlanmaya başlandığı bir dönemde hemen hemen tüm vergilerde artışa gidilmesinin 2018’den itibaren büyüme hedeflerini baskılayacağı endişesini taşıyoruz. Ayrıca, vergi artışlarının kayıt dışı ekonomiyi artırma ihtimali de söz konusu. Vergi oranları artınca vergi gelirlerinin artması yerine tersine azalması da mümkün olabilir. Bu nedenle artış yapılacak vergiler çok iyi analiz edilmeli” şeklinde konuştu.

 

-“ÜCRETLER ÜZERİNDEKİ VERGİ ARTIŞI KAYITDIŞINI ARTIRIR”

İşsizliğin bir süredir çift hanelerde olması nedeniyle hükümetimizin istihdam artırıcı politikalar uyguladığını hatırlatan Palandöken, “İşsizliğin yeniden tek hanelere düşmesi için istihdam artırıcı politikalar uygularken ücretlilerin vergisindeki artış, hem kayıt dışı istihdamı artırabilir hem de işsizlik oranındaki düşüşü geciktirebilir. Dolayısıyla gelir artırıcı çalışmaların bu yönüyle de analiz edilmesi büyük önem taşıyor” sözlerine yer verdi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek