YEDAŞ’ta Milyonluk Vurgun mu Yapıldı?

Samsun dahil beş ilin elektrik dağıtım işini üstlenen YEDAŞ’ta milyarlık vurgun yapıldığı iddia edildi.

YEDAŞ’ta Milyonluk Vurgun mu Yapıldı?
YEDAŞ’ta Milyonluk Vurgun mu Yapıldı? Gerçek Taraf

 

Yönetim merkezi Samsun’da olan, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerini kapsayan ve 1 milyon 500 bin aboneye hizmet veren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş., (YEDAŞ) 2020 yılına kadar bünyesinde çalıştırması gereken işçilerinin bir kısmının iş akdini tek taraflı olarak feshetti. Yaklaşık 200 personelini işten çıkaran YEDAŞ, bu durumu EPDK’ya bildirmediği, 2020 yılına kadar ise işten çıkarılan personellerin maaşını önceden aldığı iddia edildi.

 

MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş., (YEDAŞ),  toplam 200 personeline 50 Bin lira tazminat vererek işten çıkardı. Elektrik dağıtım şirketlerinin personel maaşları EPDK tarafından peşin olarak karşılanırken, YEDAŞ işten çıkardığı 200 personeli EPDK’ya bildirmedi. Böylece YEDAŞ’ın işten çıkardığı personellerin 2020 yılına kadar alacağı para YEDAŞ’ta kaldı.

 

YEDAŞ’TA ÇİFTE VURGUN

Elektrik dağıtım şirketleri, bünyesinde çalıştırdıkları personel sayısına göre EPDK’dan elektrik fiyat tarifesi belirleniyor. Yaklaşık 200 personelini işten çıkaran YEDAŞ, personel sayısını yüksek göstererek, elektrik fiyat tarifesini de tüketiciye yüksek oranlardan satmış oluyor. EPDK’ya göre dağıtım şirketi bünyesinde personel az ise elektrik dağıtım ücreti de az oluyor, personel çok ise elektrik fiyat tarifesi de o oranla yüksek oluyor. EPDK’ya çok sayıda personel çalıştırdığını belirten YEDAŞ’ın çifte vurgun yaptığı iddia ediliyor.

YEDAŞ işten çıkartmış olduğu 200 personelin 2020’ye kadar olan maaşını hem EPDK’dan ve hem de abonelerinden almaya devam ediyor. Öte yandan Akasyam Haber'e göre, EPDK’nın Çalık YEDAŞ’a yapması gereken uyarının ve cezai yaptırımın araya çok üst düzey kişilerin girmesiyle kapatıldığı da iddia edildi. Bu iddiaların daha öncede gündeme geldiği fakat YEDAŞ yetkilileri tarafından ısrarla açıklama yapılmaması akıllara soru işaretleri getirdi.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!