Samsun Canik'te Canlı Hayvan Pazarı Açıldı

Canik Belediyesi tarafından hayvancılığın gelişmesi ve il ekonomisine katkı sağlaması amacıyla kurulan Canlı Hayvan Pazarı açıldı. Açılışta konuşan Başkan Genç,” 17 ilçemize hitap Canlı Hayvan Pazarımız tüm Samsunlu hemşehrilerimin hizmetindedir. Güle güle kullansınlar “dedi.

Samsun Canik'te Canlı Hayvan Pazarı Açıldı
Samsun Canik'te Canlı Hayvan Pazarı Açıldı Gerçek Taraf

 

Modern hayvan satış pazarı eksikliğini gidermek ve şehir ekonomisine katkı sağlaması amacıyla Canik Belediyesi tarafından Dereler Mahallesi'nde yapılan Canlı Hayvan Pazarı açıldı. Açılışa Başkan Genç’in yanısıra Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik,  Samsun Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Haşim Baki, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, Samsun Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Müdürü Dr Bülent Turan,  Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir İlçe Emniyet Müdürü Salih Öztürk, Canik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İlçe Müdürü Galip BAYKAL, Ak Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, Canik Belediyesi Başkan yardımcıları, birim müdürleri, muhtar ve vatandaşlar katıldı.

 

Samsun Yeniden Üreten Şehir Olmalıdır

Samsun’un geçmişte çok önemli bir ticari zenginliği olduğunu ifade eden Başkan Genç,” Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin Anadolu'ya, Anadolu'nun Rusya'ya ve Türkiye'nin Karadeniz havzasına açılan kapısıdır. Dolayısıyla böyle zenginliği olan bu şehrin ticarette üreten, ihraç eden bir şehir olması gerekiyor. Bizim hayalimiz Anadolu’nun başkenti Samsun. İhracatta, ticarette, üretimde ,sanayide, hayvancılıkta her alanda zirvede olan bir Samsunu hayal ediyoruz. Geçmişte böyleydi Samsun. Biz ilçe belediyesi olarak şehrimizin önemli dinamiklerinden hayvancılığı geliştirmek, ilçe ekonomisine katkı sağlamak aracılığıyla Canlı Hayvan Pazarımızı inşa ettik. Samsunumuza, üreticilerimize, hayvancılık sektörüne hayırlı olsun” dedi.

 

TÜRKİYE’DE ÖRNEK ALINACAK BİR HİZMET

Açılışta konuşan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, “ Hayvancılık bu ülkenin milli meselesi ve milli ekonomisidir. Canik’te yapılan bu hizmet hem üreticiye, yetiştiriciye, hem de tüketiciye yapılmış bir hizmettir. Böyle bir tesisisin açılışında burada bulunmak benim için gururdur. 7/24 Samsunluların hizmetine sunulacak bu hizmet inşallah diğer belediyelere, Karadeniz’e, Türkiye’ye örnek olur. Sektörümüz adına çok önemli bir hizmet. Yapılan bu hizmet, sektörüm adına, birliğim adına, 260 bin üyem adına kelimelerle ne kadar ifade etsem azdır. Üreticinin beklediği böyle canlı hayvan pazarlarıdır. Üreticinin ürününün değerini arttıran Canik Belediye Başkanımıza, Samsun Birlik Başkanımız Ahmet Haşim Baki beye ,şahsım ve Merkez Birliği adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Modern, Hijyenik ve Çok Yönlü Bir Tesis

Hayvancılık sektörü için önemli bir tesisin açıldığını ifade eden Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, ”Çok güzel bir projenin, çalışmanın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tesisin planlanması ve bugüne kadar gelmesinde, tavsiyelerimizi, önerilerimizi dikkate alarak düzenlemelerde bulunan Ahmet Haşim Baki beye teşekkür ediyorum. Samsun’da hayvancılık önemli geçim kaynaklarından. Ancak üreticinin ürünü hak ettiği değerini bulmuyor. Dolayısıyla üretici ile tüketici arasında değer kaybı olmadan, her iki kesiminde mağdur olmadığı, veteriner hizmetinin olduğu, hijyenik ve sosyal tesisin olduğu bu pazarı hizmete açan Canik Belediye Başkanı Osman Genç beyi tebrik ediyorum” dedi.

 

Çitçinin Ürününün Değerini Arttıracak Bir Tesis

Canik Belediyesi ile her zaman uyumlu çalışma yürüttüklerini ifade eden OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Yusuf Demir, ” Belediye Başkanımızı yürekten kutluyorum. Örnek bir işletme gerçekleştirerek, hijyenik bir ortamda hem üreticiye hem de tüketiciye satış imkanı sundu. Bu hizmet çiftçinin ürününün değerini arttıran bir hizmet. Hayvancılıkta kaliteyi arttırmak istiyorsak böyle tesisler açmalıyız. Artık bugünden sonra, Samsun’da adak nerden alınır, kurbanlık nerden alınır rahatlıkta eş, dostumuza tavsiye edeceğiz. Üniversite olarak, fakülte olarak her zaman Canik Belediyesi’nin ve üreticilerimizin çalışmalarında yanındayız “dedi.

 

Üreticiler Bu İmkanı Fırsata Çevirmeli

Canlı Hayvan Pazarının sektör için çok önemli olduğunu ifade eden Samsun Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Müdürü Dr. Bülent Turan, “ Canik Belediye Başkanımıza böyle çok yönlü bir tesisi hizmete sunduğu için sektörümüz adına teşekkür ediyorum. Bu tesisleri çok iyi kullanmamız lazım. Belediye Başkanımızın vermiş olduğu bu imkanı üreticiler fırsata çevirmeli. Hep birlikte hayvan sayısını, üretimi ve işletme sayısını arttıracağız “dedi.

 

Konuşmaların ardından Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve Samsun Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Haşim Baki’ye, çoban, koyun ve keçinin bulunduğu bir biblo hediye ederken, Başkan Genç’te Çelik’e,  Osmanlı kaftanı hediye etti. Hediyeleşmenin ardından katılımcılarla birlikte Canlı Hayvan Pazarının açılışı gerçekleştirildi.
 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!