Advert

Son Dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi, Yeni EYT Haberleri Son Dakika Haberleri, EYT Son Durum Bakan Açıklama Yaptı Mı?

Emelilikte yaşa takılanlar (EYT) sayısı günden güne artmaya devam ederken, hükümet tarafından 2017 yılında erken emeklilik üzerine bir çalışma içinde olacak mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Jülide Sarıeroğlu'nun atanmasının ardından emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni bir çalışma yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Mağdurlar çeşitli platformlarda seslerini yeni bakana duyurmaya çalışacaklar.

Son Dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi, Yeni EYT Haberleri Son Dakika Haberleri, EYT Son Durum Bakan Açıklama Yaptı Mı?
Son Dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar Haberi, Yeni EYT Haberleri Son Dakika Haberleri, EYT Son Durum Bakan Açıklama Yaptı Mı? Gerçek Taraf

 

Prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen emekli olmak için yaş engeline takılan bir çok vatandaş var. Ancak şuan mevcut sistemde yaşa takılmadan prim gün sayısı tamamlandığı halde emekli olmak mümkün. 

 

İŞ GÜCÜ KAYBI YÜZDE 60'I GEÇENLER AYDA 971 LİRA AYLIĞA BAĞLANIYOR 

Bir iş yerinde çalışırken, sakatlık yaşayan ya da hastalanan pek çok kişi mevcut. Bu kişilerin yüzde 60'ı iş gücü kaybı yaşadığından yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor. Bunun için gerekli şartlar arasında en az 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 iş gücü kaybının gerçekleşmesi yer alıyor. İş gücü kaybı yüzde 60'ı geçen kişiler SGK Sağlık Kurumu tarafından malullüğü onaylanan kişiye devlet aylık 971 lira gibi bir ücrete bağlıyor. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan çocuğu olan annelerde malulen erken emekli olma şansını elde ediyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığına bağlı olan anneler yararlanabiliyor. 

 

DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI 

Doğum borçlanması emekli olmak için diğer koşullara zemin oluşturup prim günü eksik olan kadınların da erken emekli olmasını sağlıyor. Doğumdan önce sigortası yapılan ve adına prim yatırılan anne çocuğu yaşadığı sürece doğum borçlanması olayından yararlanabiliyor. Bu hak en fazla 3 çocukta geçerli oluyor. Kadınlar çocukları üzerinde 2 bin 160 gün prim kazanabiliyor. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışıp epey yorulan işçi veyahut memura da ek prim hakkı sağlanıyor. Böylece prim sayısı artıyor ve emekli olma yaşı öne çekiliyor.
 

YENİ DÜZENLEME BEKLENİYOR

Yeni düzenleme düşünmediklerini belirten Müezzinoğlu "Önemli olan bunu sürdürmek. Şu anda "Yaşa takılıyorum" baskısı var. Bunu göğüsleyemezsek sürdürülebilirlik ortadan kalkar. Psikolojik, sosyal olarak emeklilik yaşında kademeli geçiş döneminin mağduriyetleri olduğu doğru, ama hiçbir mağduriyet olmadan sistemin realize olması da mümkün değil" dedi. Daha önce, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na yöneltilen ''Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği açısından bu süreçte bir değişiklik ihtiyacı görüyor musunuz?'' şeklindeki soru sorulmuş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendisine sorulan soruya verdiği cevapta ''Şu anda yaklaşık 12 milyon emeklimiz var. 2008 ve 2012'de yapılan düzenlemelerle emeklilikteki aktüeryal dengelerin sürdürülebilir olması ve genç yaştaki emekliliği yavaş yavaş sürdürülebilir noktaya çekmek gibi yol haritamız var. Yasal düzenlememizin arkasında duruyoruz. 2035'te kadınlarımızın emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde 60'a çıkmış olacak. 


 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek