Son Dakika Açıklaması Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçiye kadro ile ilgili son dakika yeni açıklamalar

Taşeron işçilerin kadroya alımı ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kabine değişikliği ile yeni bakanların atanması taşeron işçiler için bir umut olup olmayacağı bilinmiyor. İşte Bakanlıklardan gelen son dakika açıklamalar... Taşeron işçiler konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım ise taşerona kadro konusunda sonbaharı işaret etti. İşte en son taşeron haberleri ve gelişmeleri...

Son Dakika  Açıklaması Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçiye kadro ile ilgili son dakika yeni açıklamalar
Son Dakika  Açıklaması Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçiye kadro ile ilgili son dakika yeni açıklamalar Gerçek Taraf

 

Taşeron konusunda işçilerin hükümetten çözüm beklentileri devam ediyor. Türkiye'nin son yıllarda en büyük sorunlarından biri haline gelen taşeron işçilerde çözüm bekleyişleri devam etse de, henüz bu konuda somut bir adım atılmadı. Hem genel seçimlerden önce, hem de referandum döneminde çokça gündeme gelen ve çözüm üretileceği söylenen taşeron konusunda beklenen hamlenin gelmemesi işçileri endişelendiriyor. Taşeron işçiler konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım ise taşerona kadro konusunda sonbaharı işaret etti. İşte en son taşeron haberleri ve gelişmeleri...

metin boyutu  
metni yazdır 
Türkiye'de taşeron sistemi olarak anılan alt işveren sistemi, uygulamalardaki hatalar nedeniyle önemli bir sorun olarak ortaya çıktı. Sadece yan işlerde değil, asıl işlerde de taşeron sisteminin kullanılması bu sorunun büyümesine neden olurken, taşeron işçiler şimdi kadro konusunda çözüm üretilmesini bekliyor. 1 Kasım 2015 genel seçimleri sonrası asıl işi yapan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili çalışmaların başladığı duyurulurken, aradan geçen zamana rağmen somut bir adım atılmadı. Beklenen adımların atılmaması taşeron çalışanları mutsuz ederken, hükümetten yapılan açıklamalar ise bekleyişte olan binlerce işçiyi memnun etmiyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM SONBAHARI İŞARET ETTİ

Taşerona kadro konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Gündemimiz gayet yoğun. Özellikle yaz aylarından sonra gündemimizin ağırlığını ekonomi oluşturacak. Ekonomi ile ilgili yeni programlarımızı uygulamaya koyacağız. Yaz sezonundan da istifade ederek hazırlık çalışmalarımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullandı. Bu açıklama taşeron işçileri umutlandırırken, kadro konusunda sonbaharda adım atılacağı şeklinde yorumlandı.

YENİ TAŞERON ALIMLARI YOLDA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ personel alımları konusunda yaptığı açıklamada, taşeron işçi alımı yapılacağını belirtti. 46 bin 500 personel alımı yapılacağını ifade eden Bakan Akdağ, bu alımların 16 bin 500'ünün sağlık personeli, 13 bininin doktor, 17 bininin ise şirket personeli olacağını ifade etti. Ancak henüz bu alıma dair ilan yayımlanmadı.

KAMUDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN ZAM ORANI BELLİ OLDU

Kamuda çalışan taşeron işçilerin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin karşısına işçi tarafını temsilen çıkan Türk-İş görüşmelerde yüzde 18 zam istedi, ayrıca 2018 yılı için enflasyona artı 4 puan zam talebinde bulundu. Bu süreçte işçilerin maaşlarına iyileştirme talebi içeren maddeleri de hükümetin önüne süren Türk-İş teklifinde maaşı 2 bin 200 TL’nin altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 400 TL, 2 bin 200 TL ile 2 bin 500 TL arasında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine ise 200 TL iyileştirme yapılması istendi. Sendika; 2 bin 500 TL ile 2 bin 850 TL arasında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine ise 100 TL artış istedi. Toplu sözleşme görüşmelerinde seyyanen zam konusuna da yer veren Türk-İş, yılın beşinci ayı içine bir defaya mahsus olmak üzere denge ödeneği olarak bin TL ödenmesini istedi. Yine sosyal yardım olarak ise 400-500 TL'lik ödeme, yemek parası ve giyim yardımı da talep edildi.

Hükümetle yapılan görüşmeler sonucunda 3 Temmuz 2017 tarihinde toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varıldı ve Çankaya Köşkü'nde düzenlenen imza töreni ile uygulamaya konuldu. Yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren görüşmeler sonucunda Başbakan Binali Yıldırım kamu işçilerine verilecek zamları duyurdu. Başbakan Yıldırım'ın açıklamlarından satır başları şu şekilde oldu:

* Kamu işçileri adına bu görüşmeleri yürüten Türk-İş Başkanı ve heyeti, Çalışma Bakanı ve Maliyer Bakanları çok büyük gayret gösterdiler. Onlara teşekkürlerimizi iletiyoruz. Gelen talepler azami oranda karşılanmaya çalışılmıştır.

* Bu toplu iş sözleşmesi 2017 ve 2018 yıllarını kapsıyor. 2017 yılı için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5, ikinci altı ayda yüzde 5 şeklinde mütabakata varılmıştır.

* 2018 yılında ise yüzde 3,5+3,5 zam oranı belirlendi. Bununla beraber ek ödenek bir defaya mahsus olmak üzere 500 liradan 750 liraya yükseltildi.

* Bürüt çıplak ücreti 3000 liranın altında olan işçilere zam oranı dışında 90 TL ek zam yapıldı.

* Yeni düzenleme ile memur ile işçi arasındaki taban ücret eşitlendi. Aradaki fark kaldırılmış oladu. Böylece en düşük işçi maaşı, en düşük memur maaşının altında kalmayacak.

TAŞERON KONUSUNDA İKİ ALTERNATİF GÜNDEMDE

Meclis Genel Kurulu'nda Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, taşeron işçilerin merakla beklediği kadro konusunda önemli açıklama yaptı. Özlü, taşeron işçilerle ilgili kadro konusuna ilişkin soruya, "Bu konuda bir çalışma yaptı hükümetimiz. İki alternatif gündemde, Bakanlar Kurulu'na sunum yapıldı, bunlardan birisine karar vereceğiz" yanıtını verdi. Ancak Bakan Özlü, bu alternatiflerin ne olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

KILIÇDAROĞLU: İKTİDAR SENDİKASIZLAŞMAYI ÖZENDİRİYOR

Kıdem tazminatı konusunun ele alındığı çalıştayda konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerin durumuna değindi. Türkiye ile aynı düzeydeki ülkelerin daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, "İşsizliği oluşturan ekonomi politikalarını kim uygulamaya koyuyor, muhalefet mi koyuyor Mevcut siyasal iktidar. Mevcut siyasal iktidara verilen her destek, sendikasızlaşmayı özendiriyor. İşçi korkudan sendikalı olamıyor ki 'İş güvencem elimden gider' diyor. Taşeron işçiliği Türkiye'nin gündemine getiren kim, biziz. Taşeron işçilerin örgütlenmesini arzu eden ve bu konuda çaba harcayan kim, yine biziz. Onların sendikalı olmasını, iş güvencelerinin olmasını istiyoruz. Sendikalı işçilerden fazla taşeron işçiler var bugün Türkiye'de. Bu, çalışma hayatının nerelere sürüklendiğini gösteriyor." dedi.

REFERANDUM SONRASINDA TAŞERON AÇIKLAMASI

16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen referandumun ardından taşeron işçiler konusu bir kez daha gündeme geldi. Bir programda taşeron konusunda açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra hükümete göndereceğiz. Önümüzdeki ayların konusu. Haftaya pazartesi Bakanlar Kurulu yapıldığında çözüm takvimi belirlendikten sonra biz de o takvime göre çalışmaları şekillendireceğiz" ifadelerini kullandı.

CHP KONUYU MECLİS'E TAŞIDI

Taşeron işçiler konusunda beklenen adımların atılmaması üzerine CHP konuyu TBMM'ye taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na sorulan soruda 3 ay denilen taşerona kadro çalışmasında bir yıldır çalışma yapılmasına rağmen sonuç çıkmaması soruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP cephesinden gelen soruya taşerona kadro konusunun referandumdan sonra görüşüleceğini açıkladıklarını ve referandum ortamında bu tür görüşmeleri uygun bulmayarak ilgili görüşmelerin referandumdan sonra yapılması kararını aldıklarını belirterek, "Önümüzde ki günler de inşallah çalışmaları başlatırız" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin