Advert

GEBELİKTE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

Medical Park Samsun Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Op. Dr. Safiye Genç “gebelikte idrar yolu enfeksiyonları” hakkında bilgi verdi.

GEBELİKTE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI
GEBELİKTE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI Gerçek Taraf

Medical Park Samsun Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Op. Dr. Safiye Genç “gebelikte idrar yolu enfeksiyonları” hakkında bilgi verdi. İdrar yolu enfeksiyonlarının gebelikte en sık görülen enfeksiyon türü olduğunu söyleyen. Dr. Safiye Genç; Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmezse erken doğum ve düşük riskini arttırdığını, bu nedenle anne adaylarının gebelik süresi boyunca  düzenli ve sağlıklı beslenmeyi, yeterli sıvı tüketimini, en önemlisi de doktor kontrollerini aksatmaması gerektiğini bildirdi.

 Enfeksiyon ilerlemeden önleminizi alın

Gebelik döneminin idrar yolu enfeksiyonlarına eğilimin arttığı bir dönem olduğunu belirten Op. Dr. Safiye Genç “Bu enfeksiyonların basit bir sistit olabileceği gibi ciddi bir böbrek enfeksiyonunun da gelişiminin söz konusu olabilir. Gebelikte idrar yolları enfeksiyonunun mutlaka tedavisi şarttır ve erken davranmak önemlidir. Çünkü tedavi edilmediği zaman özellikle böbrek enfeksiyonu durumunda bebek de erken doğum gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir. Böbrek iltihaplanmasında ateş yükselir, idrarda kan görülür, titreme ve belde ağrı oluşur. Bu belirtiler görüldüğü zaman anne adayı acilen takibini yapan doktoruna  görünmelidir. Aslında anne adayının idrar yolu enfeksiyonunun ilk belirtileri görüldüğü zaman doktoruna danışması daha uygun olacaktır. Bu durumda anne adayı, sık sık idrar yapma isteği, idrarı yeterince yapamama, idrar yaparken acıma ve yanma, idrarda koku, bulantı ve kusma, karnının alt bölgesinde ağrı  gibi şikayetlerin biri veya bir kaçı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.“dedi.

 Doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır

Medical Park Samsun Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Op. Dr. Safiye Genç; ”Anne adayına öncelikle idrar testi yapılır. İdrar yolu iltihaplanmalarında takibi yapan doktor tedavi için antibiyotik önerebilir. Ayrıca idrar yolu antiseptiği tedavisi de uygulanır. İlaç alımı kesinlikle doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Anne adayı kesinlikle kendi başına antibiyotik kullanmamalıdır. Eğer anne adayında böbrek iltihaplanması durumu gelişmiş ise antibiyotik tedavisinin yanında doktor hastanın hastanede yatarak tedavisini isteyebilir.” diye konuştu.

 Bol bol su için

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu önlemek veya riski azaltmak için tavsiyeler de bulunan Op. Dr. Safiye Genç  “Alınabilecek ilk önlem her gün  bol bol su içmektir. Su hem idrar miktarını artırarak sık idrara çıkmasını sağlayacak hem de böylelikle vücuttaki mikropları temizleyecektir. Fakat özellikle şekerli meyve suları şeker enfeksiyon riskini arttıracağından tüketilmemelidir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. İdrarı kesinlikle tutmamak gerekir. Eğer idrar isteği varsa ertelemeden yapılmalıdır. İdrarı yaparken idrarın tamamen boşalmasından emin olmak gerekir. Bütün bu önlemler alınmasına rağmen yukarıda saydığımız şikayetler yaşanıyorsa anne adayları erken önlem almak için zaman kaybetmeden takibini yapan doktora başvurmalıdır.”dedi.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek