Samsun Haber: Samsun'un Tarihini Keşfe Çıkan Misafir Sporcular Türkiye'yi Artık Samsun İle de Hatırlayacaklar

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatları kapsamında Samsun’a gelen sporcular, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle düzenlenen gezilerle Samsun’u gezme şansı buldular.

Samsun Haber:  Samsun'un Tarihini Keşfe Çıkan Misafir Sporcular Türkiye'yi Artık Samsun İle de Hatırlayacaklar
Samsun Haber:  Samsun'un Tarihini Keşfe Çıkan Misafir Sporcular Türkiye'yi Artık Samsun İle de Hatırlayacaklar Editör

 

Samsun merkez ve ilçelerindeki tarihi ve turistik yerleri gezen misafir sporcular, gördükleri güzelliklere hayran kaldı.

  Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından birisi olan Samsun 23.Yaz İşitme Engelli Olimpiyatları tüm coşkusuyla sürüyor. 93 ülkeden binlerce sporcunun geldiği olimpiyat oyunlarına ilgi devam ederken, misafir sporcu kafileleri ise boş zamanlarını kenti gezerek değerlendiriyor.

 

  Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle düzenlenen gezi turlarında sporcular, Samsun’un tarihi, kültürel ve turistik geçmişine yolculuk yaparak anı biriktiriyor. Kavak’ı gezen Korelilerden sonra şimdi de Avusturyalı ve Kanadalı sporcular için gezi düzenledi.

 

   Ladik ve Vezirköprü’nün güzelliklerini seyreden misafir sporcular, ilk olarak Ladik’te Büyükşehir Belediyesi yatırımı olarak hayata geçen Ambarköy Açık Hava Müzesi’ni ziyaret etti.  300 yıllık ahşap köy içindeki müzede Samsun’un sosyal ve kültürel geçmişinden izler taşıyan eserleri inceleyen Avusturyalı ve Kanadalı sporcular, hiç görmedikleri buğday saklama ambarlarından mısır selenderine, değirmenden zincirli köprüye, tedavülden kalkan paralardan, kurmalı telefonlara kadar sergilenen 427 eseri merakla tek tek inceledi. Eserlerin 9 kategori altında sergilendiği müzede sporcular, en büyük ilgiyi 2 bin 500 yıllık yılan, dinozor kafası fosilleri, kabaktan yapılan Dünya haritası ve 300 yıllık Şeyhülislam Mehmet Efendi ahşap camisine gösterdi.

 

  Dünya’da başka örneği bulunmayan yaşayan Açık Hava Müzesi konseptli Ambar Köy gezisinin ardından işitme engelli sporcu kafilesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle hayran bırakan Vezirköprü ilçesine geçti. Burada Osmanlı sadrazamlarından Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından yaptırılan 357 yıllık tarihi bedestanı ve çarşıyı gezen kafile, restorasyonu tamamlanan Taşhan’a ise hayran kaldı. Sporcular gezilerini Vezirsuyu tabiat parkında sonlandırdı. Parkı dolaşan sporcular, hatıra fotoğrafları çekinerek bu anı ölümsüzleştirdi.

 

   Ladik ve Vezirköprü gezilerinden büyük keyif aldıklarını ifade eden Kanadalı ve Avusturyalı sporcular, Samsunluların zengin bir tarihi ve sosyo kültürel geçmişi olduğunu beyan etti. Bedestanı ve Taşhan’ın güzelliğini ‘Mükemmel’ olarak değerlendiren sporcular,  Türkiye’yi artık Samsun ile de hatırlayacaklarını kaydetti.

 

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!