Vergi Affı 3. Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu ?

6736 Sayılı Kanun Vergi Affı 3. Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Ödenmezse Taksit Bozulur Mu ? Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun, 19/08/2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş. Yasa kapsamında borcu bulunanlar 25 Kasım 2016 tarihine kadar, yapılandırmıştı.

Vergi Affı 3. Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu ?
Vergi Affı 3. Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Taksit Ödenmezse Yapılandırma Bozulur Mu ? Gerçek Taraf

 

Kanun ilk yayınlandığında ilk taksit ödeme süresinin son günü 30 Kasım 2016 olarak belirlenmişti.   Ocak ayında yapılan düzenleme ile 30 Kasım tarihinde ilk taksit ödemeyenlere ödemeleri için yeni bir hak verildi. Yine tüm taksitler dört ay ertelenmişti. Birinci taksit ile ikinci taksitin son ödeme günü 31 mayıs 2017 olarak belirlenmiş. Vergi daireleri 31 Mayıs 2017 tarihinde gece 12’lere kadar açık kalmıştı.

 
İlk iki Taksiti Ödemeyenler Üçüncü Taksiti Ödeyebilir mi ?

 

6736 Sayılı vergi yapılandırmasında yararlananlar.  Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri ödeme imkanı getirilmişti. İlk taksit 30 Kasım 2016 tarihine (bu tarih dâhil) kadar, kalan taksitler de ikişer aylık dönemler halinde ödenecek şeklinde düzenleme yapılmıştı. Ocak 2017 tarihinde yapılan düzenleme ile bir ve ikinci taksitin son ödeme tarihi 31 mayıs olarak belirmiş. Devam eden taksitlerin ise ödeme süreleri mayıstan itibaren iki ayda bir olarak belirlenmişti.

 

6736 Sayılı vergi Yapılandırması yasasında yapılan düzenleme ile Yapılandırmanın devam edebilmesi için, ilk iki taksitinin eksiksiz ve süresinde ödenmesi şarttır. Yapılan bu düzenlemeye göre ilk iki taksiti ödemeyenlerin taksitleri ihlal edildiğinden üçüncü taksiti ödeyemezler.

 

 

Yılda Kaç Tane Taksit Ödemeyebiliriz. Ödenmeyen Taksitler En Son Ne Zaman Ödenebilir?

Ayrıca, taksitlerden bir takvim yılında en fazla iki tanesinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hali Kanunun ihlal nedeni sayılmayacaktır. Bu durumda, diğer taksitler ilgili dönemlerinde ödenebilecektir.


Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarları ise en geç son taksiti izleyen ay sonuna kadar ödenecek ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte tahsil edilecektir.

 

Yapılandırma 3. Taksit Nasıl Ödeyebilirim ?

Yapılandırılan borçlar, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi(www.gib.gov.tr) üzerinden kredi kartıyla veya vergi daireleri vezneleri ile tahsile yetkili bankalara ödenebilir.

 

Kredi Kartı ile Ödeme Nasıl Olur ?

  • Borçların, kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenmesi mümkündür. Kredi kartıyla ödemeler Başkanlığımızın internet adresinde (www.gib.gov.tr) yer alan internet vergi  dairesindenyapılabilecektir.
  • Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacaktır.
  • Kredi kartıyla, bir veya birden fazla taksitin ödenmesi mümkündür.  Birden fazla taksitin ödenmesi durumunda, kredi kartının kullanımından kaynaklı bankaya olan borçlar, taksitin ilgili olduğu ayda hesap ekstresine yansıtılacaktır.
  • Kredi kartı ile yapılan ödemelere ilişkin tutarların, bankaya ödenmesi gereken tarih daha sonraki bir tarih olmasına rağmen, işlem anında vergi dairesine olan borçlar ödeme tutarı kadar sonlanacaktır.
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!