Samsun Haber: Yelken Gözünü Deaflympics'e Dikti

Deaflympics 2017, henüz oyunlara dahil olmayan sporların kendilerini göstermesi için de büyük bir fırsat. Polonya’dan bir ekip, Olimpik bir branş olmasına rağmen henüz Deaflympics’e dahil olmayan yelken sporcunu tanıtmak için Samsun’a geldi.

Samsun Haber: Yelken Gözünü Deaflympics'e Dikti
Samsun Haber: Yelken Gözünü Deaflympics'e Dikti Editör

 

Deaflympics’te yer alan 21 branşta mücadeleler tüm hızıyla sürerken, bir sonraki oyunlardan itibaren bu büyük organizasyonun bir parçası olmak isteyen branşlar da kendilerini göstermeye çalışıyor.

 

Yaz Olimpiyatları’nda yer almasına rağmen Deaflympics’te bulunmayan yelken branşının tanıtılması için, Polonya’dan bir ekip, Samsun’a gelerek, 23-26 Temmuz tarihleri arasında Samsun Yelken Kulübü’nde tanıtım etkinlikleri düzenledi.

 

Sekiz yaşından beri yelken sporuyla ilgilendiğini söyleyen Tomasz Guminski,18 senedir de bu sporun eğitmenliğini yapıyor. Leh yelkenci, babası ve çocuklarının da dahil olduğu ekibiyle Almanya, Rusya ve İngiltere’nin de bulunduğu farklı ülkeleri gezerek yelken sporunun işitme engelliler dünyasında yaygınlaşması için çaba gösteriyor. Ekibin asıl hedefi ise yelken sporunu Deaflympics’e dahil edebilmek.

 

800 KELİMELİK BİR DİL OLUŞTURULDU

 

Yelken sporunda koordinasyonun önemi çok büyük. Guminski ve ekibi sağırlar için oluşturdukları 800 kelimelik bir dil ile tüm potansiyel aksaklıklara karşı önlemlerini almış durumdalar. Guminski, “İletişim kurmakta herhangi bir problem yaşamıyoruz. İşaret dili sayesinde uzak da olsa iletişim kurabiliyoruz. Bununla alakalı oluşturduğumuz kurallar sayesinde iletişime kolayca geçebiliyorsunuz. Kitabımızda halihazırda bu terimler mevcut. Sesinizi çok uzağa belki duyuramazsınız ama insanlar sizin elinizi görebiliyor” diye konuştu.

 

 

Şu an 15 ülke ile temas halinde olduklarını belirten Guminski, yelken dalında sporcu sayısını arttrarak bir sonraki Deaflympics’te yer almak istediklerini söyledi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!