Emeklilikte Yaşa Takılanlar, EYT Son Durum Bakan Açıklama Yaptı Mı, EYT Haberleri Son Dakika

Emeklilik - Emeklilikte yaşa takılanlar yıllardır sürdürdükleri hak mücadelesinde yeni bir sürece girecekler. Her bir bakan değişikliği yeni bir umut ve yeniden hak mücadelesinin filizlenmesi anlamına gelmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Jülide Sarıeroğlu'nun atanmasının ardından emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni bir çalışma yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Mağdurlar çeşitli platformlarda seslerini yeni bakana duyurmaya çalışacaklar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, EYT Son Durum Bakan Açıklama Yaptı Mı, EYT Haberleri Son Dakika
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, EYT Son Durum Bakan Açıklama Yaptı Mı, EYT Haberleri Son Dakika Gerçek Taraf


Daha önce emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na yöneltilen ''Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği açısından bu süreçte bir değişiklik ihtiyacı görüyor musunuz?'' şeklindeki soru sorulmuş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendisine sorulan soruya verdiği cevapta ''Şu anda yaklaşık 12 milyon emeklimiz var. 2008 ve 2012'de yapılan düzenlemelerle emeklilikteki aktüeryal dengelerin sürdürülebilir olması ve genç yaştaki emekliliği yavaş yavaş sürdürülebilir noktaya çekmek gibi yol haritamız var. Yasal düzenlememizin arkasında duruyoruz. 2035'te kadınlarımızın emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde 60'a çıkmış olacak.   Türkiye'deki emeklilerin ortalama yaşı şu an 52. Bu sistemi sürdürebilmemiz mümkün değil. Emeklilerimizin standardı yüksek hayat yaşayabilmeleri de bu koşullarda mümkün değil. Yeni düzenleme düşünmüyoruz. Önemli olan bunu sürdürmek. Şu anda "Yaşa takılıyorum" baskısı var. Bunu göğüsleyemezsek sürdürülebilirlik ortadan kalkar. Psikolojik, sosyal olarak emeklilik yaşında kademeli geçiş döneminin mağduriyetleri olduğu doğru, ama hiçbir mağduriyet olmadan sistemin realize olması da mümkün değil.'' şeklinde cevap vermişti.

Yıllardır kanayan bir sorun olarak sürekli gündemde olan emeklilikte yaşa takılanlar meselesi her dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına sorulduğu gibi dönemin bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na da soruldu. Ancak birkaç kez daha olduğu gibi açıklamasında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ümit veren bir açıklamada bulunmadı.  Çalışma Bakanı Müezzinoğlu “Emeklilikte yaşa takılanlar" sorusuna haliyle bizden çok daha fazla muhatap oluyor. Bu durumdakilerin sorusunun kısa bir yanıtı var: Emeklilikte çalışma süresini doldurup da yaşı bekleyenler beklemeye devam edecekler. Tabii, tamamen duygusal(!) Nedenlerle. Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı hesaba göre bugün böyle bir düzenleme yapılacak olsa, bunun maliyeti 450 milyar lirayı buluyor. Dolayısıyla böyle bir düzenleme bekleyenler için umut verici bir durum gözükmüyor.

Kamuajans

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!
Türkiye'deki Araç Sayısı Mayıs Ayı İtibariyle Bakın Kaç Milyona Ulaştı!