Advert
Advert

Orman Köylüsüne Ağaçlandırma Hibe Desteği

Orman Genel Müdürlüğünün; orman alanını arttırmak, bitki çeşitliliğini arttırmak, bozulan orman ekosistemini canlandırmak amacıyla 11 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile kırsalda yaşayan orman köylülerine hibe desteği veriyor.

Orman Köylüsüne Ağaçlandırma Hibe Desteği
Orman Köylüsüne Ağaçlandırma Hibe Desteği Editör

 

Destek verilen odun dışı orman ürünleri olarak ceviz, badem, salep, mahlep gibi ağaçlandırmaya konu ağaç türlerinin; şahıs arazileri, bozuk orman alanları, orman içi açıklıkları, hazine arazileri, devlet hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerine özel ağaçlandırma projesi için müracaat edilebiliyor.

Kimler, Hangi Oranda Yararlanabilir?

2016 verilerine göre 822 orman köyü bulunan Samsun’da 303.001 kişi orman köylüsü nüfusuna kayıtlı bulunuyor. Bahse konu orman köylüsü, Orman Genel Müdürlüğünün 3 hektar (30 dönüm) alana kadar vereceği hibe desteğinin %65lik dilimini almaya hak kazanıyor. Örneğin; yapacağınız bin lira harcamanın 650 lirasını Orman Genel Müdürlüğü size geri veriyor.

Orman köyü nüfusuna kayıtlı olunmaması durumunda alacağınız destek oranı düşerek %25 oluyor. Örneğin; bin lira harcamanızın 250 lirası sizlere geri ödeniyor.

Nasıl Başvururum?

    11.01.2017 tarihli, 29945 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Orman Genel Müdürlüğünün Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmeliğinde belirtilen, ceviz gibi gelir getirici türlerin hibeye konu olması için özel ağaçlandırma projesi yaptırılması gerekir. Ağaçlandırma yapılacak alanın belirlenmesi için bağlı olunan Orman İşletme Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor.  Özel ağaçlandırma hakkında detaylı bilgiye ilgili Orman İşletme Müdürlüklerinden ulaşılabilir.

 
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Doğu Guta Halkına Acil Yardım!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!
Kronik Yorgunluğa Ve İyileşmeyen Yaralara Çözüm!