Başkan Hüseyin Kıyma’ya FETÖ Şoku

FETÖ’nün kapatılan Canik Başarı Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma’ya inceleme yapılacak mı?

Başkan Hüseyin Kıyma’ya FETÖ Şoku
Başkan Hüseyin Kıyma’ya FETÖ Şoku Gerçek Taraf

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün kapatılan üniversitelerinden alınan diplomalara ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturmanın son 10 yılı kapsadığı belirtildi. Samsun’da  Canik Başarı Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu üniversiteden mezun olanlar bu kapsam içine alınırken, halen Yakakent Belediye Başkanlığı yapan Hüseyin Kıyma’nın da incelenecek isimler arasında yer aldığı belirtiliyor.

 

11 BİN 546 ŞAİBELİ DİPLOMA

Devletin kılcal damarlarına sızmak için verilen diplomalarla ilgili ÖSYM ve YÖK'e yazı yazıldı. İki kurumdan gelen bilgilerin örtüşmediği, bu kapsamda 11 bin 546 diplomanın şaibeli olduğu belirlendi.  3 kişilik bilirkişi ekibi oluşturuldu. İlk etapta diploması şaibeli olan 893 kişiye ilişkin soruşturmanın derinleştirildiği belirtildi.

 

SON 10 YILI KAPSIYOR

Soruşturmanın son 10 yılı kapsadığı belirtilirken kayıt sayısındaki artışın özellikle 2009 sonrasında yoğunlaştığı kaydedildi. Canik Başarı Üniversitesi, henüz 2. yılında ilk escort bursa mezunlarını vermişti. 15 Haziran 2014 yılında İşletme ve Sağlık Kurumları Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayan 220 öğrenci diploma almıştı.

 

 

BAŞKAN KIYMA İFADE VERECEK Mİ?

Daha önce Samsun Canik Başarı Üniversitesi’nden mezun olduğu bilinen, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası, CV’sinden mezuniyet bölümünü kaldıran Kıyma’nın soruşturma kapsamında ifade verebileceği belirtiliyor.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin
Ramazan’da Tüketilebilecek 5 Mucize Besin