Advert

Amisos Hazinelerini Amerikalı Askerler Çaldı

Samsun’da bulunan Amisos hazilerini, altın paraları Amerikalı askerler tarafından yurtdışına kaçırıldı.

Amisos Hazinelerini Amerikalı Askerler Çaldı
Amisos Hazinelerini Amerikalı Askerler Çaldı Gerçek Taraf

 

Soğuk savaş döneminde ABD'nin Rusya'yı dinlemek üzere 1956 yılında Samsun'da kurduğu Amerikan Radar Üssü'nde görevli bazı askerler, tam 57 yıl sonra Amisos hazinelerinden bir bölümünü ülkelerine kaçırdıklarını itiraf ettiler.

 

 

ABD'li askerler, hatıralarını paylaştıkları internet sitesinde, buldukları mağarada tünele rastladıklarını aktarmışlardı. Amerikalı askerler; "Mağaranın içi 4 metre yükseklikteydi. İçeri girdik ve yürüdük. Tünel aşağı doğru ilerliyordu. Ancak ışığımız olmadığı için ilerleyemedik. Daha sonra fenerle aynı yere gittik. İçeride duvarlara işlenmiş bazı şekiller vardı" dedi.

 

 

ALTIN PARALARI ÇALDILAR
Tünelde ilerlerken insana ait olan ve toz haline gelen kemikleri gördüklerini de anlatan askerler, "Ancak kafatası sağlamdı. O kafatasını aldım ve birlikteki odama getirip masama koydum. Kafatasının üzerinde balta, kılıç, keser veya kılıçla yapıldığını sandığım bir delik vardı. O mağaraya halat ve el fenerleri alarak tekrar gittik. Tünelde biraz daha derine indik. Sonra buranın o dönemde yaşayanlar tarafından kaçış tüneli olarak inşaa edildiğini tahmin ettik. O bölgede Roma dönemine ait sikkeler ortaya çıkarıldı. Bende de bir sikke var" diyerek yaşadıklarını aktardı.

samsun amerikan askerleri amisos sikkesi amisos parası altın para
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
6 Yılda Türkiye'de 276 Bin 158 Suriyeli Bebek Doğdu
Samsun Gençlik Festivali   20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek
Samsun Gençlik Festivali 20-23 Haziran 2018 Tarihlerinde Gerçekleşecek